ALPHAsanat
ALPHAsanat
عبدالرضا شیخان

کنترل قیمت سیمان تا ۱۷٫۵ هزار تومان

عبدالرضا شیخان

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان با اعلام اینکه قیمت کارخانه‌ای این محصول کاهش نمی‌یابد، از کنترل قیمت تا رقم ۱۷٫۵ هزار تومان در بازار آزاد خبر داد.

جلسه سیمانی‌ها با سازمان حمایت

عبدالرضا شیخان با تشریح جزئیات جلسه امروز تولیدکنندگان سیمان با مسئولان سازمان حمایت، اظهار داشت: در این جلسه موضوع قیمت‌گذاری مطرح و مقرر شد قیمت کارخانه‌ای این محصول بر اساس مصوبه اخیر انجمن سیمان و سازمان حمایت اعمال شده و نیز مقرر گردید بازرسی‌ها در مورد قیمت سیمان در بازار آزاد افزایش یافته و نرخ این محصول در بازار کاهش یابد.

در حال حاضر صنعت سیمان بر اساس مصوبات موجود، محصول خود را عرضه می‌کند و قیمت این محصول درب کارخانه همان نرخی است که آقای نیکزاد نایب رییس مجلس در جلسه چند روز قبل با سرپرست وزارت صنعت، بر اعمال آن تاکید داشتند، به طوری که قیمت سیمان درب کارخانه پاکتی ۱۳٫۵ هزار تومان است.

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان در پایان با اشاره به بالابودن هزینه حمل و بارگیری سیمان، ادامه داد: این مولفه در قیمت مصرف کننده تاثیر به‌سزایی دارد  که در جلسه امروز با سازمان حمایت مقرر شد موضوع طوری سازماندهی شود که قیمت برای مصرف‌کننده تعدیل شود به طوری که معادل ۱۷٫۵ هزار تومان برای هر پاکت باشد.

با توجه به سهم زیر یک درصدی سیمان در قیمت تمام شده ساخت و ساز، بایستی گفت در حال حاضر قیمت داخلی هر تن سیمان فله حدود ۲۲۰ هزار تومان است در حالی که قیمت جهانی هر تن از این محصول ۵۰ تا ۶۰ دلار می‌باشد.

قیمت سیمان در بازار

نایب رییس مجلس علی نیکزاد در جلسه چند روز قبل خود با سرپرست وزارت صنعت پیرامون قیمت سیمان، خاطر نشان کرد: سیمان و فولاد دو مولفه مهم و اصلی صنعت ساختمان است و واقعیت قضیه آن است که قیمت‌گذاری در این حوزه رها شده است و در چند جلسه‌ای که با آقای خیابانی سرپرست وزارت صنعت داشته‌ایم بدون اینکه قصد دخالت در امور را داشته باشیم، با یک کار کارشناسی به این نتیجه رسیدیم که قیمت هر تن از این محصول با احتساب ارزش افزوده و حمل و نقل ۲۹۰ هزار تومان و بدون احتساب دو مولفه ارزش افزوده و حمل و نقل ۲۲۰ هزار تومان است و نیزسیمان پاکتی ۱۳۵۰۰ تومان در محل تولید و در بازار آزاد ۱۷۵۰۰ تومان باشد که از دولت انتظار می‌رود بازار این محصول را کنترل کند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: