ALPHAsanat

کابینت آشپزخانه

وبلاگ

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ 46 بازدید
ALPHAsanat
کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه

کابینت آشپزخانه یکی از انواع مبلمان خانگی است که به منظور نگهداری تجهیزات و وسایل آشپزخانه و آسانی مدیریت این فضا تولید می گردد. این نوع کابینت از چوب و فلز ساخته می شود و بر روی زمین یا دیوار نصب می گردد. قدمت کابینت آشپزخانه به قرن بیستم باز می گردد. اولین کابینتی که در ۱۹۱۰ ابداع شد، قفسه ای چوبی بود که به دلیل کارایی آن تا سال ۱۹۲۰، بیش از ۲ میلیون عدد آن فروخته شد.

مجموع کابینت، تجهیزات آشپزخانه مانند وسایل برقی، گازسوز، سینک ظرفشویی و … و لوازم آشپزخانه، دکوراسیون داخلی آشپزخانه را شکل می دهند.

مراحل ساخت کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت

طراحی کابینت آشپزخانه به دلیل اهمیت فضای آشپزخانه و نقش آن در آرامش اعضای خانواده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در طراحی می بایست با توجه به شرایط و فضای خانه و آشپزخانه، چیدمان کابینت و دیگر تجهیزات و وسایل آشپزخانه را لحاظ کرد.

اولین گام در طراحی کابینت رسم پلان آشپزخانه به صورت برش های فرضی افقی است که در آن بخش های مختلف آشپزخانه مانند درب، دیوار، پنجره، پله، کابینت های دیواری و زمینی، یخچال، اجاق گاز و … دیده می شود. پس از رسم پلان می بایست ابعاد، نوع و تعداد تجهیزات و وسایل آشپزخانه را با توجه به تعداد اعضای خانواده در نظر گرفت. آنگاه می توان فضای باقیمانده را به کابینت اختصاص داد. کابینت و دیگر تجهیزات آشپزخانه باید طوری طراحی گردند که افراد به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند و برای استفاده از آنها به زحمت نیفتند. همچنین رنگ کابینت آشپزخانه طوری انتخاب گردد که با تجهیزات و وسایل آشپزخانه و حتی دیگر اتاق ها همخوانی داشته باشد. نور و روشنایی یکی از عوامل اصلی در طراحی کابینت آشپزخانه محسوب می گردد. در طراحی نباید کابینت مانع نور طبیعی باشد و در صورت امکان استقرار منابع نوری در سطوح کابینت به جذابیت فضای آشپزخانه اضافه می کند.

نقشه کشی و ساخت کابینت

نقشه کابینت آشپزخانه مانند دیگر نقشه های فنی دارای سه نوع سه نما، ترسیم برش و تصویر مجسم است. نقشه سه نما، نمای رو به رو که نمای اصلی نیز نامیده می شود، نمای نیم رخ یا نمای سمت چپ و نمای بالا یا افقی ترسیم می گردند. بیشتر اوقات افراد درکی از زبان نقشه کشی ندارند و خواندن نقشه های پیچیده دو بعدی برای آنها تقریبا غیر ممکن است. در این شرایط می توان از تصاویر مجسم سه بعدی استفاده کرد و بدین منظور می بایست خطوط به همراه اندازه و زوایا ترسیم گردند. در ترسیم برش، تصویر ابعاد و زوایای کابینت در چند سطح برش می خورند وتا مشخصه هایی که توسط سه نما تصویر مجسم قابل تشخیص باشند.

اولین کاری که پس از نقشه کشی کابینت انجام می گردد عملیات برش کاری است که می توان آن را با دستگاه های دور کن، پانل بر، انواع اره برقی و … انجام داد. پس از برش، نواری به منظور پوشاندن لبه های صفحات برش خورده و ممانعت از نفوذ مایعات به داخل تخته استفاده می شوند. این نوار که نوار لبه نامیده می شود در زیبایی کابینت تاثیرگذار می باشد. برای نصب نوار بر روی لبه ها از دستگاه های متعددی مانند قیچی، رنده، سشوار، لبه چسبان اتویی، لبه چسبان دستی و صاف، فرز، چسب زن، پرس و پولیش استفاده می گردد.

پس از این مرحله برای اتصال صفحات برش خورده عملیات سوراخ کاری صورت می گیرد. بعد از فرآیند سوراخکاری عملیات مونتار به روش اتصال گوشه ای جدا شدنی و اتصال گوشه ای جدا نشدنی صورت می گیرد. بدین ترتیب شمای کلی کابینت آشپزخانه تولید می گردد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter