ALPHAsanat
ALPHAsanat
عیسی منصوری

پرداخت ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده

معاون اشتغال وزیر تعاون از پرداخت ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونا به کسب و کارهای آسیب دیده خبر داد.

تسهیلات مشاغل آسیب‌دیده از کرونا

عیسی منصوری با  اعلام پرداخت تسهیلات به مشاغل آسیب‌دیده از کرونا در هفته‌های اخیر آغاز شده و تاکنون ۴۰ هزار میلیارد ریال پرداخت شده است، اظهار داشت: پس از شیوع کرونا در کشور، بسیاری از کسب و کارها تعطیل و کارگران و کارفرمایان خانه نشین شدند. بنابراین دولت تصمیم گرفت با اعطای تسهیلات از بیکار شدن دائمی افرادی که تحت تاثیر ویروس کرونا خانه نشین شده بودند، جلوگیری و از فرصت‌های شغلی حمایت کند.

پس از بررسی‌های انجام شده در ستاد ملی کرونا و برابر اعلام بانک مرکزی، ۱۴ رسته اصلی با ۵۵ زیررسته که یک میلیون و ۲۰۰ بنگاه را دربرمی‌گیرد مشمول دریافت وام شناسایی شدند و برای کارفرمایان این بنگاه‌ها پیامک برای ثبت اطلاعات در سامانه کارا ارسال شد.

ثبت نام در سامانه 

منصوری درباره ثبت‌نام در سامانه، افزود: تاکنون حدود ۹۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت‌نام کردند و در حال حاضر نیز حدود ۷۶ هزار پرونده در شعب بانک‌ها وجود دارد.

متقاضیان دریافت تسهیلات کارفرما یا خویش‌فرما هستند و هر کدام از پرونده‌هایی که به شعب بانک‌ها ارسال شده تعداد زیادی اشتغال را دربرمی‌گیرد.

ظرف چند روز اخیر ۱۴۳ هزار پرونده از طریق سامانه کارا به بانک‌ها ارسال، ۶۵۸ پرونده نیز تصویب شده و آماده انتقال به مرحله بعد است.

پرداخت تسهیلات کرونایی

معاون توسعه کارآفرینی وزارت تعاون در خصوص زمان پرداخت تسهیلات کرونایی، تشریح کرد: با توجه به اینکه پرداخت تسهیلات اخیرا شروع شده است و به تدریج رو به افزایش است پیش بینی می‌کنیم ۳۸۰ هزار پرونده در آینده نزدیک به مرحله پرداخت برسد که حدود یک میلیون اشتغال را تحت پوشش قرار می‌دهد.

زمان پرداخت تسهیلات به رسته‌های مختلف به عنوان نمونه بخش حمل و نقل، فرآیند بررسی درخواست‌ها طولانی نیست و توقفی در کار نیست.

سیستمی طراحی شده که افراد امضای طلایی ندارند به محض ثبت نام و وارد کردن اطلاعات در سامانه دستگاه‌های مختلف، سه روز فرصت دارند بررسی‌های لازم را انجام دهند و چنانچه نظرشان اعلام نشود سیستم به صورت اتوماتیک درخواست را به بانک اعلام می‌کند.

 پس از ارسال پرونده به بانک، بلافاصله پیامک برای متقاضی ارسال می‌شود که باید برای احراز هویت مراجعه و ضمانت تعیین شده را فراهم کند.

تسهیل دریافت اخذ ضمانت

منصوری درباره تسهیل اخذ ضمانت افزود: تلاش کردیم اخذ ضمانت تسهیل شود برای نمونه رانندگان و خویش‌فرمایان می‌توانند سفته یا چک به بانک ارائه کنند و نیاز به ضامن نیست.

وی گفت: بانک‌ها یک هفته فرصت دارند اقدامات لازم در خصوص احراز هویت و تکمیل پرونده را انجام دهند.

منصوری افزود: ممکن است برخی از بانک‌ها با سامانه آشنا نباشند و نشستن پرونده در سامانه و درون سیستم بانکی زمان‌بر باشد.

ثبت‌نام بنگاه‌های فاقد بیمه 

منصوری پیرامون مذاکرات با دستگاه‌ها و تشکل‌های مختلف، تصریح کرد: طی مذاکراتی که با دستگاه‌ها و تشکل‌های مختلف داشتیم، خواستیم که اطلاعات افراد شاغل و بنگاه‌های فاقد بیمه را ارائه دهند و تا کنون نیز اطلاعات قابل توجهی ارائه شده است.

مشکل ما این بود که اطلاعات صرفا در حد کد ملی و داشتن یک جواز بود که این کافی نیست زیرا برای نمونه ممکن است فرد جواز فعالیت را دریافت کرده باشد اما در این زمینه فعال نباشد، بنابراین با پرداخت تسهیلات به آنها حق افراد دیگر تضییع شود.

*** ثبت نام کسب و کارهایی که بیمه نیستند

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون در پایان، اظهار داشت: طی هماهنگی که با دستگاه‌ها داشتیم مقرر شد لیست افرادی که هویت آنها احراز شده و در حال حاضر فعال هستند ارائه شود.

از این هفته ثبت نام کسب و کارها و افراد متقاضی که بیمه نیستند شروع می‌شود و پرداخت تسهیلات به آنها از هفته آینده شروع می‌شود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter