ALPHAsanat
ALPHAsanat
حسن قالیباف

ورود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه

حسن قالیباف

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه خبر داد.

صدور ۴.۵ میلیون کد معاملاتی در سال جاری

حسن قالیباف اصل در پانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، اظهار داشت: بازار سرمایه جایگاه بالایی در اقتصاد ملی باید داشته باشد و سالها این جایگاه را نداشت اما خوشبختانه الان بازار رشد پیدا کرده است البته تعبیر می‌شود که فقط قیمت‌ها بالا رفته، اما بنظرم این هم مقدمه‌ای است برای اینکه بازار سرمایه در اقتصاد کشور بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

وقتی اصل ۴۴ اجرا می‌شود بحث این بود که این‌ها شرکت‌های دولتی هستند که در بازار واگذار می‌شوند ولی خود همین واگذاری‌ها باعث شد که بازار متحول شود، وزن بازار در اقتصاد ملی بیشتر شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه افزود: الان مردم زیاد در بازار سرمایه حضور پیدا کرده‌اند، براساس آمار در کل سال گذشته ۸۲۰ هزار کد معاملاتی صادر شده بود. البته نسبت به سال‌های گذشته عدد بسیار متفاوت بود.

به عنوان مثال در سال ۹۷ در مجموع ۱۰۰ هزار کد معاملاتی صادر شده بود این در حالی است که اگر در سالهای قبل ۵۰ تا ۶۰ هزار کد صادر می‌شد می گفتیم که این عدد بالا است و امسال از ابتدای امسال حدود ۴.۵ میلیون کد جدید در بازار سرمایه صادر شده است که این نشان می‌دهد مردم الان این بازار را به عنوان یک بازار سرمایه گذاری می دانند و پول مردم وارد این بازار می‌شود.

ورود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه واردها به بازار سرمایه

قالیباف اصل با بیان اینکه تقاضای بزرگی وارد بازار شده است، گفت: براساس مطالعات ما ۵۰ تا ۶۰ درصد تازه واردهای بازار سرمایه، سرمایه‌ای حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان وارد بازار می‌کنند و هر روز نیز حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار کد معاملاتی توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی صادر می‌شود واین بدان معناست که هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار می‌شود و مشاهده وضعیت بازار سرمایه از ابتدای سال حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان پول جدید توسط تازه واردها وارد بازار سرمایه شده است.

این رقم، بسیار زیاد و قابل توجه است، سال گذشته در مجموع ۳۵ هزار میلیارد تومان پول تازه واردها وارد بازار بورس شده بود. باید به تناسب ورود نقدینگی جدید عرضه‌های جدید در بازار سرمایه داشته باشیم

وی با اشاره به اینکه در گذشته چنین ارقامی وارد بازار سرمایه نمی‌شوند، اظهار کرد:  این ارقام نقدینگی در هر بازاری وارد شود قاعدتا باعث تورم و رشد قیمت‌ها در آن بازارها می‌شود در حالی که اکنون این نقدینگی در بازارسرمایه گردش می‌کند و قاعدتا باید یک برنامه ریزی شود که این نقدینگی در این بازار بماند و لذا به همان میزان که نقدینگی جدید وارد بازار می‌شود از سمتی هم عرضه جدید وارد بازار شود تا این نقدینگی حذف شود.

واقعیت این است که از اول سال براساس اقدامات انجام شده، اقدام ما این بوده که سهم عرضه را تقویت کنیم و لذا به همان میزان که پول وارد بازار می‌شود از طرف دیگر سمت عرضه نیز تقویت شود و لذا موضوعی را که ما پیگیری کردیم افزایش سهام شناوری است. اکنون سهام شناوری شرکت‌ها، بالاتر از ۲۷ درصد است در حالی که جای رشد دارد.

ورود شرکت‌های جدید به بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان پیرامون ورود شرکت‌های جدید به بورس، اظهار داشت: شرکتی که وارد بورس می‌شود از آنجا که سهام آن بصورت ریز بین سهامدارنش تقسیم می‌شود لذا حتی بعضی از شرکت‌ها با ۳۵ درصد و ۳۰ درصد ۵ عضو هیئت مدیره دارد.

صاحبان شرکت‌ها می‌توانند سهام را در بازار سرمایه عرضه کنند و همزمان کنترل شرکت‌ را از دست ندهند.

در بازار سرمایه کاری انجام دادیم و آن است که برای اولین بار شرکت‌ها را مجاز کرده‌ایم که وقتی در بورس پذیرش می‌شوند بتوانند سهام ممتاز داشته باشند و آریا سوسول در بازار سرمایه با سهام ممتاز عرضه شد.

این نکته خیلی مهم است و خواهش دارم که افرادی در حوزه صنعت و تجارت هستند بدانند که در بازارسرمایه این امکان هست که شرکت را در بازار سرمایه عرضه کنند اما کنترل آن را نیز در اختیار داشته باشند. برای شرکت‌هایی که قبلا در بورس بوده‌اند نمی‌توان سهام ممتاز تعریف کرد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید