ALPHAsanat
ALPHAsanat
سعید زرندی

معافیت مالیاتی شرکت‌های تازه وارد به بازار سرمایه فقط برای سال ۹۹ است

سعید زرندی

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت اعمال معافیت مالیاتی شرکت‌های تازه وارد به بازار سرمایه را تنها مختص سال ۹۹ اعلام کرد.

معافیت مالیاتی شرکت‌های تازه وارد به بازار سرمایه

سعید زرندی ضمن اشاره به تمهیدات سازمان بورس برای شرکت‌هایی که تازه وارد بورس شده‌اند، اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی برای شرکت‌هایی که در سال ۹۹ وارد بازار بورس شوند و حداقل ۲۵ درصد از سهام شرکت خود را به صورت شناور عرضه کنند، متعرض حساب‌های سنوات گذشته آنها نخواهد شد و این مشوق و فرصت فقط تا انتهای سال ۹۹ معتبر بوده و لازم است، واحدهای تولیدی از این فرصت بهره مند شوند.

یکی از دلایل عدم رغبت برخی شرکت‌های تولیدی به بازار سرمایه مشکلات مالیاتی سال‌های گذشته است. پذیرش بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تجاری در بازار سرمایه از برنامه‌های وزارتخانه در سال‌جاری می‌باشد. برای ترغیب متقاضیان به پذیرش در بازار سرمایه، اقدامات موثری صورت گرفته که مهمترین آن رفع دغدغه شرکت‌ها برای ورود سازمان مالیاتی به پرونده‌های سال‌های گذشته آنها بود. با حمایت سران قوا و تایید رهبر معظم انقلاب این مشکل برای سال ۹۹ مرتفع شده است.

حضور نماینده وزارت صنعت در هیات پذیرش بورس

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اعلام کرد: با موافقت وزیر اقتصاد، نماینده وزارت صنعت، معدن وتجارت در هیات پذیرش بورس عضویت پیدا کرد و این موضوع باعث تسریع در روند پذیرش شرکت‌های تولیدی خواهد شد. باید این واقعیت را پذیرفت که بخش صنعت راهی جز حرکت به سمت ابزارهای نوین مالی ندارد.

سیستم بانکی هم اکنون تنها منبع تامین مالی بخش تولید است اما نمی‌تواند جوابگویی نیازهای بخش صنعت و معدن باشد لذا باید به سمت ابزارهای جدید رفت.

زرندی در ادامه تصریح کرد: برای این موضوع باید دو اتفاق بیفتد اول در بخش قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل هاست که راه را برای ورود شرکت‌های تازه وارد به بازار سرمایه تسهیل کند که در این بخش وزارت صنعت، معدن وتجارت تمام تلاش خود را در سال جاری خواهد کرد و بر این اساس یک دفتر مستقل ذیل معاونت طرح و برنامه به نام دفتر تامین مالی ایجاد کرده است.

تکنولوژی در بنگاه‌های اقتصادی

معاون طرح و برنامه وزرات صنعت در پایان پیرامون اتفاق دومی که باید از سوی بنگاه‌های اقتصادی اتفاق بیافتد، اظهار داشت: اتفاق دوم باید در خود بنگاه‌ها روی دهد چرا که برخی شرکت‌های تولیدی توانسته‌اند در موضوع تکنولوژی، کیفیت، بازار و…. خود را به روز کنند اما در مدیریت مالی همچنان دیدگاه سنتی بر برخی بنگاه‌ها حاکم است.

بنگاه‌های تولیدی باید با توجه به تحولات اقتصادی مدیریت مالی خود را مورد بازبینی قرار دهند و با نگاه‌های جدید به سمت بهره مندی از ابزارهای نوین مالی و به ویژه بازار سرمایه حرکت کنند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: