ALPHAsanat
ALPHAsanat
رضا اردکانیان

مشترکین خانگی کم‌مصرف برق، ۱۰۶ میلیارد تومان پاداش گرفتند

رضا اردکانیان

وزیر نیرو از اعطای پاداش ۱۰۶ میلیارد تومانی به مشترکین خانگی کم‌مصرف برق در سال ۹۸ خبر داد.

اوج بار

رضا اردکانیان با بیان اینکه تمامی بخش خصوصی فعال در عرصه صنعت آب و برق عضو خانواده وزارت نیرو محسوب می‌شوند، اظهار داشت: ما در همکاری بسیار نزدیک با هم، برای دومین سال متوالی توانستیم تابستان گرم را بدون خاموشیِ برنامه‌ریزی‌شده‌ای پشت‌سر بگذاریم و مهمتر از همه اینکه رشد اوج بار را در حد یک درصد نگه داشتیم.

افزایش ۱۱درصدی عرضه انرژی به بخش تولید و صنعت

 سال ۹۹ سال جهش تولید است و شاید وزارت نیرو یکی از دستگاه‌هایی باشد که در این خصوص عملکرد مناسبی داشته و فعالیت‌های ما گواه بر این موضوع است.

ما در تابستان سال جاری با وجود کاهش اوج بار نسبت به مدت مشابه سال ۹۸ ، ۱۱ درصد انرژی بیشتر به بخش تولید و صنایع بزرگ کشور عرضه کردیم و این حاکی از “جهش تولید” و افزایش ۴٫۵درصدی عرضه انرژی در سطح کشور است.

با وجود افزایش مصرف آب در شرایط کرونایی و ضرورت مراقبت‌های بهداشتی و حتی افزایش ۴۰درصدی مصرف آب در برخی شهرها مشکلی در تأمین آب مصرفی نداشتیم.

وی با اظهار اینکه از ابتدای دولت تا الآن، هر ۵۰ روز یک سد بزرگ مخزنی به مدار بهره‌برداری رسیده است، گفت: خوشبختانه با به‌کارگیری ظرفیت‌های بسیار خوب کشورمان، تابستان گرم امسال هم سپری و داغ آن بر دل تحریم‌کنندگان گذاشته شد.

تغییر اقلیم در منطقه خشک و نیمه‌خشک ایران به این معناست که ما از شرایط معتدل آب‌وهوایی، به‌معنای اینکه هر سال حدود ۲۳۰ تا ۲۵۰ میلی‌متر بارش داشته باشیم، فاصله گرفته‌ایم و بیشتر شرایط حَدّی را تجربه خواهیم کرد.

شرایط حدی هم به این معنا که یا باید در انتظار سال‌های بسیار تر باشیم و یا سال‌های بسیار خشک و قطعاً در چنین شرایطی باید توانمندی‌ها را به‌سمتی ببریم که در هر دو صورت زندگی را مدیریت کنیم، مثلاً به‌هنگام مواجهه با سیلاب حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم، چراکه آب شیرین ناشی از سیلاب می‌تواند جیره چندین سالمان باشد.

تلاش دولت برای سازگاری با کم‌آبی و کاهش خسارات سیلابی

وی با اشاره به مصوبه دولتی تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی در اسفند ۹۶، گفت: دولت با این مصوبه تلاش کرد که ضمن خارج کردن خشکسالی و کم‌آبی از حالت یک حادثه غیرمترقبه بتوانیم با شرایط خشکی سازگار شویم و در شرایط سیلاب هم خسارت کمتری ببینیم.

چندی قبل گزارش هیئت ویژه بررسی سیلاب در قالب چندین هزار صفحه آماده شد و هم‌اکنون تیمی از کارشناسان، مشغول استخراج دستورالعمل‌ها و در صورت نیاز تهیه لوایح قانونی هستند تا نهایتاً جمع‌بندی ۲۰ کارگروه تخصصی عملیاتی شود، امیدوارم این گزارشات تا اواخر تابستان نهایی شود و به استفاده مراکز تحقیقاتی و بهره‌برداری دستگاه‌های اجرایی برسد.

میزان خسارات سیلابی بعد از بهار۹۸ محدود شد

وزیر نیرو با اشاره به افزایش تلاش وزارتخانه در حوزه لایروبی و مهندسی رودخانه‌ها به‌دنبال سیلاب‌های بهار ۹۸ و تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر بهره‌برداری از فواید سیلاب، بیان کرد: نتیجه اقدامات هم این شد که در سیلاب‌های بعدی منفعت زیادی از دریافت حجم بالای آب شیرین بردیم و خسارات ما در مقایسه با سیلاب‌های مشابه نیز محدود شد.

وی در رابطه با برنامه دستیابی به خاموشی صفر و کاهش اتلاف انرژی در کشور، گفت: صنعت برق ایران به‌لحاظ توان فنی جزو قدرت‌های مسلّم در منطقه است. ما با ظرفیت نصب‌شده ۸۳هزارمگاواتی رتبه چهاردهم دنیا را به خود اختصاص دادیم و در بازارهای منطقه هم حضور داریم.

صادرات آب و برق ایران

اردکانیان با اشاره به اینکه صادرات آب و برق ایران شش سال است که در صدر لیست صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور قرار گرفته است، افزود: ۵۸ درصد کل صادرات خدمات فنی مهندسی ایران مربوط به آب و برق است، اما همه این دستاوردها در یک شرایط رنج و دل‌مشغولی کسب شده است.

دل‌مشغولی از این جهت که به‌دلیل شیوه مصرف انرژی، ما در پیک تابستان هر سال به‌نسبت سال قبل باید ۵ درصد نیروگاه بیشتر و با هزینه میلیاردی می‌ساختیم.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید طی این هشت سال، بیش از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت نصب‌شده جدید در نیروگاه‌های حرارتی به مدار آورده است، گفت: ما با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف در تابستان ۹۷، اوج بار را به‌نسبت تابستان ۹۶ از ۵ درصد به حدود ۳ درصد کاهش دادیم و در تابستان سال گذشته هم برنامه ۰۹۸ (خاموشی صفر) را محقق کردیم و اوج بارمان را هم نسبت به سال ۹۷ به یک درصد کاهش دادیم.

ما برای سال جاری نیز این هدف‌گذاری را داریم که با عرضه بیشتر انرژی، به بخش‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی کشور کمکی کرده باشیم.

مشترکین کم‌مصرف برق

اردکانیان از به نتیجه رسیدن همه برنامه‌های وزارتخانه تحت عنوان “۰۹۹” (خاموشی بدون صفر در سال ۹۹) ابراز خرسندی کرد و گفت: اوج بار تابستان ۹۹ هم به‌سلامتی سپری شد و نسبت به سال قبل هم فقط یک درصد افزایش داشت. ما قله کار را با امضای ۲۹۴ هزار توافقنامه با بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی پشت‌سر گذاشتیم و پاداش‌های خوبی هم برای آن‌ها در نظر گرفته‌ایم.

وی با اعلام افزایش ۱۱درصدی عرضه انرژی به صنایع بزرگ کشور طی چند ماه نخست سال جاری، بیان داشت: این معتبرترین شاخص جهش تولید است و این در شرایطی بود که کشورهای صنعتی دنیا به‌دلیل بیماری کووید۱۹ و رکود ناشی از آن بین ۵ تا ۲۵ درصد کاهش مصرف انرژی داشتند.

بسته تشویقی ویژه مشترکین خانگی کم‌مصرف برق

وزیر نیرو همچنین درباره بسته‌های تشویقی برای مصارف خانگی، گفت: ما بر اساس قولی که سال گذشته به مصرف‌کنندگان خانگی داده بودیم ۱۰۶ میلیارد تومان روی قبض کسانی که مصرفشان کمتر از الگوی مصرف بود پاداش دادیم و امسال هم قطعاً این‌گونه خواهد شد.

نتایج مثبت پویش هر هفته الف ب ایران

اردکانیان در بخش دیگر این گفتگو به پویش “هر هفته الف ب ایران” اشاره و بیان کرد: ما با راه‌اندازی این پویش در سال گذشته، ۲۲۷ پروژه بزرگ آب و برق و فاضلاب را با سرمایه‌گذاری ۳۳هزار میلیارد تومان در ۳۱ استان کشور به ثمر رساندیم و تا پایان امسال هم ۲۵۰ پروژه را با سرمایه‌گذاری ۵۰هزار میلیارد تومان به ثمر خواهیم رساند.

وی با اشاره به افتتاح ۵۸ پروژه با سرمایه‌گذاری حدود ۱۶هزار میلیارد تومان از ابتدای سال تاکنون، گفت: این پروژه‌ها هر هفته در استان‌های مختلف به ثمر می‌رسند.

وزیر نیرو راجع به یکپارچه‌سازی شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و داشتن یک شرکت برای شهر و روستا در سال جاری، اظهار کرد: این اقدام منابع مالی، انسانی و تجهیزات فنی را تکمیل و آبرسانی به روستاها را نیز تکمیل می‌کند و در تلاشیم که لایحه جدیدی را هم برای قانون “مدیریت جامع منابع آب” به مجلس بفرستیم.

وی در رابطه با بارش‌های سنگین برف و آسیب به صنعت برق در سال گذشته، توجه بیشتر به شبکه‌های توزیع برق را ضروری خواند و گفت: بنده اخیراً گزارشی از دستاوردهای صنعت برق را به مسئولان تقدیم کردم که اظهار لطف مکرر مقام معظم رهبری در این مورد هم شامل حال ما شد، رهبری ضمن تشکر از اقدامات صورت‌گرفته بر ضرورت توجه به فرسودگی شبکه‌های توزیع برق هم تأکید فرمودند.

اقدام وزارت نیرو به رفع فرسودگی شبکه‌های توزیع برق

اردکانیان با توجه به وجود ۹۰۰ هزار کیلومتر شبکه انتقال و توزیع برق در مناطق مختلف کشور، عنوان کرد: ما اخیراً به نصب کابل‌های خودنگهدار در شهرها اقدام کردیم، مثلاً استان خراسان شمالی اولین استانی است که به‌طور کامل از این امکان و امتیاز فنی بهره‌مند شده است و امیدواریم در استان‌های شمالی کشور به‌ویژه گیلان و مازندران هم وضعیت ایمن‌تر و مناسب‌تری را داشته باشیم.

مدیران وزارت نیرو

وزیر نیرو همچنین درباره رویکرد و اقدامات وزارتخانه برای استفاده از نیروی کار جوان، گفت: اقدام نخست ما استمرار گردش خون تازه و نو شدن ایده‌ها و تحرک و انگیزه‌ها در منابع انسانی و دوم هم تغییر روش انتخاب و انتصاب مدیران از حالت سنتی (انتخاب از حلقه اطراف خودمان) به فراخوان عمومی است، به این معنا که انتخاب مدیران ارشد و میانی صنعت آب و برق از طریق فراخوان عمومی در روزنامه‌ها و مصاحبه انجام می‌شود تا افراد واجد صلاحیت و شایستگی وارد این عرصه شوند.

وی به سه شکل بازنشستگی در کشور اشاره و اظهارکرد: علاوه بر دو شکل بازنشستگی بر اساس سن و اختیار خود فرد، شکل سومی هم تحت عنوان “بازنشستگی به‌اختیار دستگاه” وجود دارد. در این نوع بازنشستگی دستگاه ذی‌ربط برای استفاده از تخصص نیروی کار جوان و در عین حال استفاده از تجربیات نیروهای سالمند، می‌تواند به بازنشسته کردن نیروهایش اقدام کند که البته این تاکنون خیلی اجرایی نمی‌شد.

۹۰۰ نفر از همکارانمان را تا پایان سال ۹۹ بازنشسته می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر نیرو در پایان با بیان اینکه عملکرد وزارت نیرو در شکل سوم بازنشستگی توسط دستگاه در سال ۹۶، کاملاً در حد صفر بود، افزود: ما حدود ۱۳۵۹ نفر از همکارانمان را در سال ۹۷ بازنشسته کردیم که اکثراً هم از مدیران بودند و ۹۱۲ نفر دیگر را هم در سال ۹۸ بازنشسته کردیم و تا پایان امسال هم حدود ۹۰۰ نفر دیگر را بازنشسته خواهیم کرد.

جمعی از این بازنشستگان فقط از ساختمان ستادی وزارت نیرو و شرکت‌های دولتی هستند، حدود ۲ هزار نفر دیگر هم از شرکت‌های غیردولتی بازنشسته خواهند شد، جمعاً بیش از ۵ هزار نفر از پرسنل ما و عمدتاً هم در رده‌های مدیریتی تا پایان این دولت بازنشسته خواهند شد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید