ALPHAsanat

انواع مته و کاربردهای آن

وبلاگ

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ 57 بازدید
ALPHAsanat
مته

انواع مته و کاربردهای آن

مته یکی از ابزارهای برش و سوراخ کاری است که برای ایجاد انواع سوراخ در قطعات با جنس های مختلف استفاده می شود. این ابزار پرکاربرد که اندازه و اشکال مختلفی دارد، توسط آچار سه نظام به دستگاه دریل متصل می گردد و با دَوَرانی که دارد قطعه را سوراخ می کند.

اجزاء مته

شیار مارپیچی

این بخش از مته وظیفه زدودن براده هنگام سوراخ کاری را بر عهده دارد. مته هایی که زاویه مارپیچ آنها تند باشد یا دارای شیارهای فشرده تری باشند، زمانی به کار می روند که سرعت دَوَران بالا است و براده هایی زیادی تولید می گردند.

زاویه نوک

این زاویه، نوک مته را شکل می دهد و توسط نوع موادی که مته کاری می شود، تعیین می گردد. هر چه مواد سختتر باشند، زاویه نوک باید بزرگتر باشد و اگر مواد نرم باشند، زاویه نوک نیز تیزتر خواهد بود. زاویه نوک شکل سوراخ و نرخ فرسودگی را تحت تاثیر قرار می دهد.

زاویه لبه

این زاویه مقدار لبه برشی را مشخص می کند. هر چه این زاویه بزرگتر باشد، مته تحت فشار یکسان نسبت به زاویه کوچکتر با شدت بیشتری سوراخ می کند. زاویه لبه مناسب توسط زاویه نوک مشخص می شود.

دنباله مته

دنباله مته عمق سوراخی که مته کاری می شد را مشخص می کند. اگر دنباله مته بلند باشد، می توان سوراخ با عمق زیادی را ایجاد کرد، اما در عین حال می بایست انتظار دقت زیادی را نداشت.

بیشتر مته ها دارای ساقه ای صاف و مستقیم هستند. در دریل کاری سنگین گاهی اوقات از ساقه های مخروطی استفاده می گردد. نسبت طول به قطر مته معمولا عددی بین ۱:۱ تا ۱:۱۰ است. هر چه این نسبت بیشتر باشد، با چالش های فنی بیشتری مواجه خواهید شد.

مشخصه های جنس قطعه بهترین راهنما برای انتخاب نوع مته می باشد. جدول ذیل زوایای مناسب برای هر ماده را نشان داده است.

جنس قطعه زاویه نوک زاویه شیارهای مارپیچ زاویه لبه
آلومینیوم ۹۰ تا ۱۳۵ ۳۲ تا ۴۸ ۱۲ تا ۲۶
برنج ۹۰ تا ۱۱۸ ۰ تا ۲۰ ۱۲ تا ۲۶
چدن ۹۰ تا ۱۱۸ ۲۴ تا ۳۲ ۷ تا ۲۰
فولاد نرم ۱۱۸ تا ۱۳۵ ۲۴ تا ۳۲ ۷ تا ۲۴
فولاد ضدزنگ ۱۱۸ تا ۱۳۵ ۲۴ تا ۳۲ ۷ تا ۲۴
پلاستیک ۶۰ تا ۹۰ ۰ تا ۲۰ ۱۲ تا ۲۶

جنس مته

جنس مته با توجه به کاربرد آن، تنوع زیادی دارد. بسیاری از مواد سخت مانند کاربید نسبت به فولاد تردتر و شکننده تر هستند، به ویژه زمانی که مته در زاویه مناسبی نسبت به قطعه قرار نگرفته باشد.

فولاد

مته هایی از جنس فولاد با کربن پایین، ارزان هستند ولی به سرعت کند می شوند و باید آنها را مرتبا تیز کرد. این نوع مته برای دریل کاری چوب به کار می رود. استفاده آنها بر روی چوب سخت نیز از عمر مفید آنها می کاهد.

مته هایی از جنس فولاد با کربن بالا به دلیل سخت کاری و عملیات حرارتی، آستانه تحمل بیشتری نسبت به مته هایی با جنس فولاد کربن پایین دارند. این نوع مته را می توان بر روی قطعات چوبی و فلزی استفاده نمود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: