ALPHAsanat
ALPHAsanat
محمدرضا پورابراهیمی

مالیات بر املاک و مستغلات، اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس است

محمدرضا پورابراهیمی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، مالیات بر املاک و مستغلات را اولویت کمیسیون متبوع خود معرفی کرد.

مالیات بر املاک و مستغلات

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه مالیات بر سود سهام، مالیات بر سود سپرده‌های بانکی و دیگر پایه‌های مالیاتی که در دنیا وجود دارد فعلاً در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس نیست، اظهار داشت: تمرکز اصلی کمیسیون بر بحث مالیات بر املاک و مستغلات است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه

پورابراهیمی در خصوص اصلاح قانون مالیت‌های مستقیم، بیان کرد: پیشنهادی در زمان اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در مجلس نهم ارائه شد تا موضوع مالیات بر عایدی سرمایه به عنوان پایه جدید مالیاتی تصویب شود.

در همان زمان وزیر وقت راه و شهرسازی مخالف و معتقد بود که این موضوع اثر منفی بر بازار مسکن می‌گذارد بنابراین دولت در آن زمان لایحه‌ای را در این باره ارائه نکرد و با پیشنهاد مجلس هم مخالفت کرد.

کلیات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک و مستغلات سال ۱۳۹۷ در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شد اما دولت با اعلام اینکه می خواهد در سال ۱۳۹۸ لایحه مالیات‌بر فعالیت های اختلال زا را ارائه کند در بحث نهایی کردن جزئیات این طرح با مجلس دهم همکاری نکرد و طرح در حد تصویب کلیات ماند و عمرمجلس دهم هم به پایان رسید.

اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس

وی پیرامون اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرد: طرح مزبور در همان روزهای اول مجلس یازدهم با توجه به اهمیت موضوع در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت.  اولویت کمیسیون اقتصادی مجلس با توجه به التهابی که اکنون در بحث قیمت های ساختمان و احتکار بزرگی که در این حوزه همه شاهد هستند موضوع مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه ساختمان است.

طبق آمار و اطلاعات موجود دو میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور بدون استفاده است. متأسفانه سوداگری تعریف شده‌ای در این بخش شکل گرفته است.

کاهش قیمت مسکن

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان پیرامون کاهش قیمت مسکن، اظهار داشت: برای کاهش قیمت مسکن به ویژه در کلان شهرها عمدتاً شهرهای بزرگ و کمک به کاهش التهابات در نرخ اجاره‌بها به واسطه افزایش قیمت مسکن این ضرورت احساس شد که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه املاک، مستغلات و ساختمان با اولویت در دستور کار قرار گیرد.

مالیات بر سود سهام، مالیات بر سود سپرده‌های بانکی و دیگر پایه‌های مالیاتی که در دنیا وجود دارد فعلاً در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس نیست بلکه تمرکز اصلی کمیسیون بر بحث مالیات‌بر املاک و مستغلات است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter