ALPHAsanat

قالب گیری

وبلاگ

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ 60 بازدید
ALPHAsanat
قالب گیری

قالب گیری

قالب گیری فرآیند ساخت با شکل دهی مایعات یا مواد خام قابل انعطاف توسط چارچوبی به نام قالب است. قالب یک بلوک تو خالی است که با مایع یا مواد قابل انعطافی مانند پلاستیک، شیشه، فلز یا سرامیک پر می شود. این مایع درون قالب سفت می شود و شکل قالب را به خود می گیرد. یکی از روش های قالب گیری متداول، استفاده از دو قالب است که هر قالب برای شکل دهی نیمی از قطعه به کار می رود. در برخی دیگر از روش های قالب گیری چندین قالب برای شکل دهی قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از اشیاء مانند مبلمان، اشیاء زینتی، ابزارآلات و سازه های ساختمانی را می توان توسط این فرآیند ساخت تولید کرد.

انواع روش های قالب گیری

قالب گیری بادی

قالب گیری بادی روش ساختی است که برای شکل دهی محصولات توخالی مانند بطری های شیشه ای استفاده می گردد. عموما سه نوع قالب گیری بادی وجود دارد: قالب گیری بادی اکستروژن، قالب گیری بادی تزریقی و قالب گیری بادی کششی.

در قالب گیری بادی ابتدا پلاستیک ذوب می شود و  لقمه اولیه ایجاد می شود. لقمه اولیه که دارای شکلی استوانه ای با یک سر آزاد است، داخل قالب قرار می گیرد و با دمیدن باد درون قالب، پلاستیک به دیواره قالب می چسبد و پس از سرد شدن، قالب باز شده و قطعه پلاستیکی خارج می شود.

قالب گیری فشاری

در قالب گیری فشاری مواد پیش از این که حرارت ببینند، درون قالب قرار می گیرند و تحت فشار و حرارت آنقدر با نواحی داخلی قالب تحت تماس قرار می گیرند تا شکل بگیرند.

قالب گیری اکستروژن

قالب گیری اکستروژن برای تولید قطعاتی با سطح مقطع ثابت به کار می رود. در این روش مواد با فشار درون قالب فشاری قرار می گیرند. دو مزیت اصلی این روش توانایی ایجاد سطوح مقطع پیچیده و استفاده از مواد ترد و شکننده است، زیرا در این روش مواد تنها با تنش های فشاری و برشی مواجه هستند. موادی مانند فلزات، پلیمر، سرامیک، بتن، خمیر مجسمه سازی و … در این روش استفاده می شوند.

قالب گیری تزریقی

قالب گیری تزریقی فرآیند ساختی است که با تزریق مواد مذاب به قالب به شکل دهی قطعات می پردازد. موادی که در این روش مورد استفاده قرار می گیرند شامل فلزات (ریخته گری تحت فشار یا دایکاست)، شیشه، الاستومر و پلیمرهای ترموپلاستیک و ترموست می شوند.

قالب گیری تزریقی واکنشی

فرآیند قالب گیری تزریقی واکنشی شبیه به فرآیند قالب گیری تزریقی است اما پلیمرهای ترموستی در این فرآیند استفاده می گردند که به واکنش کیورینگ (عمل آوری) درون قالب نیاز دارند.

در این روش دو بخش پلیمر با هم ترکیب می شوند و تحت فشار بالا درون یک مخلوط کن تزریق می گردند. سپس این مخلوط پلیمر تحت فشار پایین درون قالب تزریق می گردد.

قالب گیری ماتریس

قالب گیری ماتریس روشی است که اغلب هنگام قالب گیری استفاده می شود. فردی که این کار را انجام می دهد، ابتدا یک فلاسک فلزی یا پوسته ترد درست می کند، سپس مواد نرمتر و روانتر را میان پوسته و نمونه اولیه قرار می دهد. اغلب اوقات این فرآیند برای شکل های پیچیده استفاده می گردد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter