ALPHAsanat

صنعت مبلمان

وبلاگ

۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ 92 بازدید
ALPHAsanat
صنعت مبلمان

صنعت مبلمان

صنعت چوب از آن دسته صنایعی است که به دلیل گستردگی کاربرد زیاد، اصناف و مشاغل زیادی را ایجاد نموده است. اصنافی مانند جنگل داری، چوب بری، تولید مبلمان، صنایع دستی و … و همچنین مشاغلی مانند نجاری، درودگری، برش چوب، طراحی، خراطی و … به این صنعت بزرگ وابسته هستند.

با تغییر در نوع زندگی شاهد رشد روزافزون محصولات چوبی در پیرامون خود هستیم. نیاز روزافزون به این محصولات اصناف زیادی را به وجود آورده است که به صنعت مبلمان می توان به عنوان یکی از مهمترین این اصناف اشاره کرد.

امروزه انواع و اقسام محصولات چوبی از قبیل سرویس خواب، سرویس آشپزخانه و … را در تمامی فضاهای خصوصی و عمومی مشاهده می کنیم. گستردگی این محصولات باعث شده است تا تمامی مشاغل مرتبط با صنعت مبلمان از رونق قابل توجهی برخوردار باشند.

صنایع زیادی در تولید مبلمان پیش رویمان دخیل هستند. صنایع جنگلداری و کشاورزی، صنایع دامداری برای تولید چرم طبیعی و منسوجات، صنایع فلزی مانند ماشین آلات و سایر لوازم فلزی مورد استفاده در تولید مبلمان، صنایع شیمیایی برای تولید رنگ، چسب، روکش، فوم و … همگی جزو صنایعی هستند که صنعت مبلمان بدون آنها قادر به تولید محصولات خود نخواهد بود.

مراحل ساخت مبلمان

مراحل ساخت مبلمان
  • تامین چوب: تولید کننده چوب مورد نیاز خود را از کارخانه های چوب بری با اندازه های دلخواه تهیه می کند
  • خشک کردن چوب: برای خشک شدن طبیعی چوب، بسته به نوع آن به ۶ ماه الی یک سال زمان نیاز است، به همین دلیل بیشتر کارگاه ها تمایل دارند تا چوب مورد نیاز خود را به صورت خشک از بازار تهیه کنند. از طرف دیگر بعضی از کارگاه های بزرگ برای رطوبت زدایی چوب از دستگاه های چوب خشک کن استفاده می کنند و زمان خشک کردن چوب را به یک الی سه هفته کاهش می دهند.
  • طراحی: طراحی مبلمان یکی از بخش های مهمی این صنعت است که باعث می شود تا برای تولید کننده مزیت رقابتی حاصل شود.
  • برشکاری: قطعات چوب پس از طراحی بر اساس مشخصات طراحی برای برش و دیگر عملیات نجاری مانند فرزکاری و … به بخش نجاری منتقل می گردند.
  • مونتاژ: قطعات چوب پس از بخش نجاری وارد بخش مونتاژ می شوند تا چارچوب اصلی محصول بدست آید.
  • پرداختکاری: برای این که محصول چوبی ظاهری قابل استفاده و زیبا داشته باشد عملیات پرداخت بر روی آن اجرا می شود.
  • رنگ کاری: در این بخش محصول پرداخت شده با پیستوله رنگ کاری می گردد. در تولید انبوه محصولات چوبی به جای پیستوله از سیستم رنگ کاری استفاده می شود.
  • رویه کوبی: در این مرحله با چسباندن ابر، فوم و لایه های مربوطه بر روی اسکلت چوبی توسط منگنه و چسب، محصول نهایی بدست می آید.
اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: