ALPHAsanat

صنایع غذایی

وبلاگ

۱ خرداد ۱۳۹۹ 35 بازدید
ALPHAsanat
صنایع غذایی

صنایع غذایی

صنایع غذایی، مجموعه ای از صنایع متنوع و گوناگون است که به تامین نیازهای غذایی جامعه جهانی می پردازد. تنها عده ای از افراد که جزء دهقانان معیشتی و شکارچیان گردآورنده هستند و تمام مایحتاج خود را از فعالیت روزانه بدست می آورند، مصرف کنندگان این صنعت بزرگ نیستند. صنایع غذایی شامل کسب و کارهای گوناگون ذیل می گردد:

 • کشاورزی: پرورش محصولات کشاورزی، دامداری و خوراک دریایی
 • تولید: شیمی کشاورزی، ماشین آلات کشاورزی و …
 • فرآوری محصولات غذایی: آماده سازی محصولات تازه برای بازار و تولید محصولات غذایی آماده
 • بازاریابی: تبلیغ محصولات، ارائه محصولات جدید، کمپین های تبلیغاتی، بسته بندی، روابط عمومی و …
 • عمده فروشی و توزیع مواد غذایی: آمایش، انتقال و انبار
 • خدمات غذایی
 • خرده فروشی: بازار کشاورزان و بازار عمومی
 • مقررات: قوانین و مقررات محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی تولید و فروش محصولات غذایی شامل: کیفیت مواد غذایی، امنیت محصولات غذایی، ایمنی محصولات غذایی، فعالیت های لابیگری در صنایع غذایی
 • آموزش: آکادمیک، مشاوره و برنامه های فنی و حرفه ای
 • تحقیق و توسعه: فناوری صنایع غذایی
 • خدمات مالی: اعتبار و بیمه

تعریفی جامع و دقیق از صنایع غذایی کار دشواری است ولی برای می توان در یک جمله گفت که «صنایع غذایی، از کشاورزی و تولید محصولات، بسته بندی و توزیع تا خرده فروشی و خدمات کترینگ را شامل می شود.»

تولید محصولات غذایی

بیشتر مواد غذایی از محصولات زراعی که از طریق کشاورزی سنتی تولید می گردند، بدست می آیند. کشاورزی فرآیند تولید مواد غذایی، فیبر و دیگر محصولاتی است که توسط پرورش گیاهان و حیوانات اهلی تولید می گردند. به طور میانگین ۸۳ درصد غذای مصرفی انسان توسط این نوع کشاورزی بدست می آید. دیگر منابع غذایی شامل صنایع آبزی پروری و ماهیگیری است.

دانشمندان، مخترعان و مکتشفینی که فعالیت های خود را در راستای بهبود روش های کشاورزی اختصاص داده اند نیز در فرآیند تولید محصولات غذایی دخیل هستند. در دنیا از هر سه نفر، یک نفر به طور مستقیم یا غیر مستقیم در صنایع کشاورزی اشتغال به کار دارد. صنایع کشاورزی مسئول انتشار ۱۴ تا ۲۸ درصدی گازهای گلخانه در سرتاسر دنیا می باشد و به همین دلیل از این صنعت به دلیل فعالیت های سنتی کشاورزی مانند مدیریت ضعیف زمین های کشاورزی و کودهای شیمیایی به عنوان بزرگترین عامل گرمایش جهانی یاد می گردد.

فرآوری مواد غذایی

فرآوری مواد غذایی شامل تکنیک ها و روش هایی است که به منظور تبدیل مواد غذایی خام به غذای مصرفی انسان مورد استفاده قرار می گیرند. این روش ها با برداشت محصولات کشاورزی، کشتار حیوانات اهلی و قصابی، محصولات غذایی را برای ورود به بازار مصرف آماده می کنند. از شیوه های مختلفی برای فرآوری محصولات غذایی استفاده می گردد که در ذیل توضیح داده شده اند:

 • فرآوری سفارشی: از این روش هنگامی استفاده می گردد که مشتری محصول را مطابق به سلیقه خود به تولید کننده سفارش می دهد و پس از طراحی و تولید، دریافت می کند. کیک عروسی یکی از محصولات غذایی است که در این دسته بندی جای می گیرد.
 • فرآوری دسته ای: این روش هنگامی به کار می رود که میزان نیاز بازار مشخص نیست. برای مثال نانوا بنا به پیش بینی خود از میزان مشتریان روزانه خمیر نان را تهیه می کند. در واقع این روش شامل تخمین میزان نیاز مصرف کنندگان می باشد.
 • فرآوری انبوه: از این روش هنگامی استفاده می شود که بازار بزرگی از محصولات مشابه وجود داشته باشد. برای مثال می توان از شکلات، غذاهای آماده، کنسروجات و … نام برد.

انبار و توزیع

How to Renovate a Food Production Facility

با گسترش شهرنشینی و رشد سوپرمارکت ها در نقاط مختلف شهری، برای ذخیره مواد غذایی که می بایست به طور تازه به دست مصرف کنندگان برسد، از انبار استفاده می گردد.

جریان ثابت و پیوسته توزیع محصولات غذایی از مراکز توزیع تا فروشگاه های محلی، یک پیوند حیاتی در صنایع غذایی به شمار می رود. همچنین با به وجود آمدن مراکز توزیع، توان و تاثیر فرآیند توزیع افزایش و هزینه ها کاهش یافت.

خرده فروشی

با گسترش شهرنشینی، مصرف محصولات غذایی از تولید فاصله روزافزون گرفت. طی قرن بیستم میلادی، سوپرمارکت ها به عنصر خرده فروشی در صنایع غذایی تبدیل گشتند و ده ها هزار محصول در یک محل جمع آوری شدند.

صنعت خدمات غذایی نیز در این طبقه بندی جای می گیرد. این صنعت به آماده سازی و ارائه غذای آماده به مشتریان می پردازد. رستوران، کافه، فست فود و … از جمله مکان هایی هستند که مشتریان می توانند از آنجا غذای آماده تهیه کنند.

فناوری های صنایع غذایی

تولید مدرن محصولات غذایی به کمک فناوری های پیچیده ای امکان پذیر است. ماشین آلات کشاورزی عملا دخالت انسان را در بسیاری از بخش های این صنعت کاهش داده است. بیوتکنولوژی تغییرات بیشتری (مانند شیمی کشاورزی، اصلاح نباتات و …) را در صنایع غذایی به وجود آورده است. فناوری کامپیوتر نیز از جمله فناوری هایی است که با خلق شبکه های کامپیتری و نرم افزارهای تخصصی، زیرساختی برای پشتیبانی صنایع غذایی فراهم نموده است.

بازاریابی

با رشد روزافزون مصرف کنندگان، نقش تبلیغات در ارائه اطلاعات مرتبط با محصولات غذایی پررنگ تر گشته است. با فرآوری مواد غذایی، بازاریابان امکانات نامحدودی برای خلق محصولات و بازاریابی یافته اند. ۷۳ درصد تبلیغات تلویزیونی مرتبط با کودکان مربوطه به صنایع غذایی می باشد.

تعارض منافع در صنایع غذایی

صنایع غذایی نیز مانند بسیاری دیگر حوزه های فعالیت بشری دچار تعارض منافع می گردد. سازمان هایی مانند آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده (AAFP) به دلیل پذیرش کمک های مالی از شرکت های صنایع غذایی منجمله کوکاکولا بارها مورد نقد قرار گرفته است. این کمک های مالی در راستای ایجاد تعارض منافع و جهت دهی ذائقه کودکان و کسب منافع مالی همواره مورد نقد قرار دارند.

سخن آخر

صنایع غذایی یکی از صنایع بزرگی است که گستره آن را می توان به طور مستقیم و غیر مستقیم در همه نقاطی که بشر در آن ساکن است، مشاهده کرد. افراد با تخصص های گوناگون می توانند به نوعی در این صنعت مشغول به کار شوند و از آن کسب درآمد کنند. امروزه می توان صنایع غذایی را به دلیل گستردگی آن، یک صنعت مادر قلمداد کرد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: