ALPHAsanat

شهرک صنعتی

وبلاگ

۲ مرداد ۱۳۹۹ 29 بازدید
ALPHAsanat
شهرک صنعتی

شهرک صنعتی

شهرک صنعتی

شهرک صنعتی ناحیه ای است که به منظور توسعه صنعت طراحی، احداث و تاسیس می گردد. در واقع می توان از شهرک صنعتی به عنوان نسخه بزرگتر و پیچیده تر مجتمع های صنعتی و تجاری یاد کرد. عموما اغلب شهرک های صنعتی خارج از ناحیه شهری و نزدیک به ناوگان حمل و نقل مانند راه آهن، بندر، فرودگاه و بزرگراه بنا می گردند. برای مطالعه مطالب پیرامون توسعه شهرک های صنعتی ایران و جهان به وبسایت آلفا صنعت مراجعه نمایید. برخی از دلایل احداث شهرک های صنعتی شامل موارد ذیل می گردند:

  • بهبود تمرکز اختصاص یافته به زیرساخت های صنعتی به منظور کاهش هزینه های کسب و کار مرتبط با زیرساخت
  • جذب کسب و کارهای نوین از طریق ایجاد زیرساختی یکپارچه در یک محل
  • کاهش تاثیرات محیط زیستی ضایعات صنعتی

شهرک های صنعتی منحصرا بر توسعه واحدهای صنعتی در ناحیه ای خاص متمرکز هستند و همین امر به پیشرفت فعالیت های کسب و کار و در کل مدرنیزاسیون صنایع کمک می کند. همچنین این شهرک ها نقش مهمی در رشد و توسعه زیرساخت حمل و نقل ایفا می کنند.

تاریخچه شهرک های صنعتی

تاریخچه شهرک های صنعتی

اولین شهرک صنعتی در دنیا در سال ۱۸۹۶ در کشور انگلستان و در نزدیکی شهر منچستر با نام ترافورد احداث گردید. تعداد شهرک های صنعتی انگلستان در سال ۱۹۶۰ به ۴۶ مورد رسید. به دلیل عدم وجود استاندارد در ساخت شهرک های صنعتی در آن دوران، شهرک های صنعتی از نظر ویژگی و اندازه متفاوت بودند، تا جایی که از شهرک هایی با چندین هکتار و دارای تجهیزات اندک و یا فاقد امکانات تا شهرک های عظیم صنعتی با صدها هکتار مساحت و زیرساخت فنی و اجتماعی را شامل می شدند. مشخصه مشترک میان این شهرک های صنعتی، طراحی پیشاپیش و اجبار صنعتگران به پیروی از این طرح ها بود.

اولین شهرک صنعتی ایالات متحده آمریکا در نزدیکی شیکاگو و در سال ۱۹۰۷ و اولین شهرک صنعتی آلمان در سال ۱۹۶۳ احداث گردید. در آلمان تا نیمه دوم دهه ۱۹۸۰ سرمایه گذاران دولتی پیشگام در احداث تعداد زیادی از شهرک های صنعتی برای شهرک های کوچک و متوسط بودند به طوری که در سال ۱۹۸۴، تعداد ۲۲ شهرک صنعتی در آلمان غربی فعالیت داشتند. شهرک های صنعتی در مناطقی که از لحاظ جمعیتی متراکم بودند، احداث می شدند. این شهرک های صنعتی کوچک و بر بازارهای متنوع تمرکز یافته بودند. احداث این نوع شهرک های صنعتی در منطقه دوسلدورف و فرانکفورت زیاد بود. به طور کلی در دهه ۱۹۵۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰، احداث شهرک های صنعتی در غرب اروپا، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا رواج داشت. نسل اول شهرک های صنعتی با توسعه بخش دولتی و یارانه های دولتی احداث گردیدند. در سال ۱۹۵۱، اولین شهرک صنعتی قاره آسیا در سنگاپور احداث شد.

بزرگترین شهرک های صنعتی دنیا

شهرک صنعتی الجبیل

شهرک صنعتی الجبیل عربستان سعودی عنوان بزرگترین شهرک صنعتی در دنیا را به خود اختصاص داده است. الجبیل در شرقی ترین استان عربستان سعودی، الجبیل واقع شده است. این شهرک صنعتی میزبان چهارمین کمپانی پتروشیمی دنیا است. شهرک صنعتی جبیل بزرگترین پروژه مستقل آب و برق دنیا را داراست و روزانه ۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰ لیتر آب و ۲۷۴۳.۶ مگاوات الکتریسیته تولید می کند.

الجبیل

شهرک صنعتی الجبیل

شهرک صنعتی الجبیل در سال ۱۹۷۵ توسط دولت عربستان سعودی تاسیس گردید. امروزه شهرک صنعتی الجبیل بزرگرین پروژه مهندسی عمران دنیا به شمار می رود. شهر الجبیل (بلاد الجبیل) که قدمت آن به قرن ۱۸ میلادی باز می گردد، از یک روستای ماهیگیری کوچک در سال ۱۹۷۵ به محل بزرگترین شهرک صنعتی دنیا تبدیل گردید. شهرک صنعتی الجبیل توسط دو بزرگراه ۹۵ یا ابو حدریه و بزرگراه ۶۱۳ یا الظهران-الجبیل با دیگر شهرها ارتباط می یابد. اکنون پروژه بزرگراه الجبیل-القاسم در نزدیکی این شهرک صنعتی در حال اجرا است.

هارتلند آلبرتا

شهرک صنعتی هارتلند آلبرتا

شهرک صنعتی هارتلند آلبرتا در خروجی شهر ادمونتون کانادا واقع شده است. این شهرک صنعتی بزرگترین ناحیه صنعتی غرب کانادا است. هدف اصلی احداث این شهرک صنعتی، جذب سرمایه در صنایع نفتی، شیمیایی، و پتروشیمیایی بوده است. شهرک صنعتی هارتلند بزرگترین ناحیه تولید فراورده های پتروشیمیایی به شمار می رود و بیش از ۴۰ کمپانی پتروشیمیایی را مورد پوشش قرار داده است. این شهرک صنعتی تا جولای ۲۰۱۵ مبلغ ۱۳ میلیارد دلار در پروژه های صنعتی نوین سرمایه گذاری کرده به طوری که این پروژه ها به اشتغال بیش از ۲۵۰۰۰ نفر منجر گردیده است.

میدامریکا

شهرک صنعتی میدامریکا

شهرک صنعتی میدامریکا که به «یوتوپیای صنعتی» یا «آرمانشهر صنعتی» معروف است، سومین شهرک صنعتی بزرگ ایالات متحده آمریکا و جزو ۱۰ شهرک صنعتی بزرگ دنیا محسوب می شود. این شهرک صنعتی در قلب بزرگترین قطب ثروت این کشور در شمال شرق اوکلاهما و شمال غرب آرکانزاس واقع شده است. شهرک صنعتی میدامریکا با ۶۰ سال قدمت میزبان ۸۰ کمپانی بوده است و باعث اشتغال بیش از ۴۵۰۰ فرد می باشد. گوگل، دومین مرکز داده بزرگ دنیا و دوپون سومین شرکت شیمیایی جهان در این شهرک صنعتی مستقر گردیده اند. این شهرک صنعتی دارای دسترسی آسان به آب، برق، آموزش، نیروی کار، فضای بهینه و تجهیزات مجاز است.

 شهرک صنعتی میدامریکا بر ایجاد زیرساخت و امکاناتی متمرکز است که به رشد و توسعه شرکت ها کمک می کند. این شهرک صنعتی در سال ۲۰۲۰ با اختصاص ۴۰ میلیون دلار مشوق مالی در پی جذب کمپانی های جدید است. توسعه جاده آرمین و دره ایگلو سبب گردیده است تا ۱۰۰۰ هکتار مساحت برای استقرار کمپانی های جدید در این شهرک صنعتی اختصاص یابد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: