ALPHAsanat
ALPHAsanat
عبدالناصر همتی

سیاست‌های ارزی سخت‌گیرانه، راهی برای رونق تولید داخل

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به رشد مثبت اقتصاد غیر نفتی در سال ۹۸، سیاست‌های ارزی سخت‌گیرانه را راهی برای رونق گرفتن تولید داخل دانست.   

تولید ملی شکل نمی‌گیرد

عبدالناصر همتی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران با بیان اینکه اگر بنا باشد همه کالاها را از خارج تامین کنیم تولید ملی شکل نمی گیرد، افزود: سیاست های ارزی برای این است که بتوان نیاز ارزی کشور را در کنار حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان کشور تامین کرد.

افزایش تولید و صادرات نسبت به واردات

وی  در خصوص افزایش تولید و صادرات نسبت به واردات، گفت: سختگیری‌های ارزی در دو بخش میان و بلند مدت اتخاذ می شود و تلاش می‌کنیم تا با شکل گیری تولید ، تولید و صادرات کشور از وارادت پیشی بگیرد.

وضعیت اقتصادی کشور

رییس کل بانک مرکزی طبق آمارهای بدست آمده، گفت: آمارها نشان می‌دهد وضعیت اقتصادی کشور رشد خوبی را طی می کند و آمار سال گذشته نیز با وجود پیش بینی رشد منفی اقتصاد غیر نفتی کشور , در بخش های مختلف کشاورزی و صنعت رشد خوبی داشت.

رشد مثبت اقتصاد غیرنفتی کشور

وی پیرامون رشد مثبت اقتصاد غیرنفتی کشور، افزود: خود این پیش بینی‌ها موجی را در جامعه ایجاد می‌کند اما در پایان سال ۹۸، با وجود همه فشارهای اقتصادی, شاهد رشد مثبت اقتصاد غیر نفتی کشور بودیم.

همتی در ادامه گفت: میزان رشد اقتصادی در سال ۹۸ در بخش کشاورزی ۸٫۸ درصد و صنعت و معدن ۲٫۳ درصد ثبت شد.

رشد بخش خدمات

رییس کل بانک مرکزی با توجه به شیوع بیماری کرونا اظهار کرد: رشد بخش خدمات تا پایان فصل سوم سال ۹۸ مثبت و قابل توجه بود و شاخص ۳٫۸ درصد را نشان می داد اما در اسفند با شیوع ویروس کرونا این بخش دچار شوک شد. بخش خدمات در شکل گیری تولید ناخالص داخلی نقش دارد و با شیوع ویروس کرونا در فصل چهارم سال ۹۸، شاهد رشد منفی ۰٫۲ درصدی بود.

رونق تولید داخل

همتی با بیان اینکه سیاست های ارزی سخت گیرانه برای این است که تولید داخل رونق بگیرد، افزود : دیگر در تامین ارز وارداتی گشاده دستی نمی کنیم و با حمایت از تولید داخل ، جهش در صادرات ما نیز شکل خواهد گرفت.

ما اکنون از صادرات نفتی به غیر نفتی شیفت می‌شویم ، هرچند صادرات غیر نفتی ما پیش از این به خروج سرمایه منتهی می شد اما اکنون این گونه نیست و کنترل نظارت و شفافیت سازی صورت گرفته به ویژه در بحث ورود و خروج ارز که خدمات بزرگی به کشور کرده است.

تامین ارز 

وی با بیان اینکه تمام تلاش ما این است که از طریق تامین ارز مورد نیاز کارخانجات رونق پیدا کند، گفت: در بحث تسهیلات بانکی نیز در سال گذشته ۹۷۵ هزار میلیارد تسهیلات سیستم بانکی ما بود ،در کل کشور، که البته ممکن است بخشی از این تسهیلات استمهال باشد اما بخش عمده آن سرمایه در گردش است.

استان تهران وام اعتبارش بالاست 

همتی طبق آمارهای بررسی شده، بیان کرد:  آمارها نشان می‌دهد استان تهران وام اعتبارش بالاست و طی یک دوره دو ساله باید این را به ۵۰ درصد برسانیم و انشاءالله سال آینده سهم استان افزایش پیدا می کند.

حمایت از تکمیل  طرح های رو به پایان

وی در ارتباط با حمایت از تکمیل  طرح های رو به پایان، افزود: طرح گام  برای تولید کنندگان، طرح  مناسبی است و اولویت بانک مرکزی حمایت از طرح‌ها و پروژه هایی است که ۸۰ و ۹۰ درصد آن تحقق پیدا کرده است.

کم کاری برخی بانک‌ها

رئیس کل بانک مرکزی در پایان پیرامون کم کاری برخی بانک‌ها، گفت: البته در بحث ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برخی از بانک ها منابع شان کم است و برخی نیز ممکن است کم کاری کند، در این شرایط اگر گزارشی از کم کاری ها ارائه شود حتما رسیدگی می کنیم.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: