ALPHAsanat

سنگ زنی

وبلاگ

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ 53 بازدید
ALPHAsanat
سنگ زنی

سنگ زنی

سنگ زنی یکی از فرآیندهای ماشین کاری سایشی است که از چرخ سنگ به عنوان ابزار برش استفاده می کند.

سنگ زنی در بسیاری از فرآیندهای تولید قطعات فلزی و غیر فلزی کاربرد دارد. از سنگ زنی برای ساخت زوایای دقیق در قطعات کاری استفاده می گردد. این فرآیند را می توان در تولید انبوه قطعات فلزی با سرعت زیاد نقش دارد. معمولا سنگ زنی در ماشین کاری مواد سخت به کار می رود. سنگ زنی در مقایسه با دیگر فرآیندهای ماشین کاری برای برش های سطحی مانند کاهش قطر شفت تا نصف یک هزارم اینچ یا ۱۲.۷ میکرومتر مناسب تر است.

انواع سنگ زنی

سنگ زنی تخت

سنگ زنی تخت

سنگ زنی تخت از چرخش چرخ سنگ برای براده برداری قطعات و ایجاد سطحی تخت استفاده می کند. این نوع سنگ زنی بر روی چدن و انواع فولاد استفاده می شود. از آن جایی که کارگیر مغناطیسی این نوع فلزات را بر روی دستگاه محکم نگه می دارد و این فلزات در فرآیند سنگ زنی ذوب نمی گردند و برش نمی خورند، برای سنگ زنی مناسب می باشند. آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، برنج و پلاستیک از جمله موادی هستند که کمتر در فرآیند سنگ زنی استفاده می شوند. این مواد توسط فرآیند سنگ زنی ذوب یا خورده می شوند ولی با تکنینک های خاصی، سنگ زنی آنها نیز امکان پذیر خواهد بود.

سنگ زنی استوانه ای

سنگ زنی استوانه ای

در سنگ زنی استوانه ای، قطعات کاری بر روی مرغک سوار می شوند و چرخ سنگ و قطعه توسط موتورهای جداگانه با سرعت متفاوت می چرخند. سنگ زنی قطر خارجی، سنگ زنی قطر داخلی، سنگ زنی فرورفتنی، سنگ زنی تغذیه دستی و سنگ زنی بی مرغک از انواع سنگ زنی استوانه ای می باشند.

سنگ زنی استوانه ای از چرخ سنگ، دو مرغک نگهدارنده قطعه و گیره تشکیل شده است. بیشتر ماشین های سنگ زنی استوانه ای دارای محور چرخانی هستند که فرم دهی قطعات مخروطی را امکان پذیر می کند.

چرخ سنگ

چرخ سنگ

چرخ سنگ، یک چرخ مصرفی است که برای انواع عملیات ماشین کاری سنگ زنی و سایشی به کار می رود. عموما چرخ سنگ زنی از ذرات زبر سایشی ساخته می شوند که تحت فشار به هم چسبیده اند. با توجه به نوع استفاده، این ذرات می توانند جامد، کروی، دارای برش های متقاطع و … باشند. همچنین در بازار چرخ سنگ هایی از جنس فولاد سخت یا دیسک آلومینیومی وجود دارد که این ذرات به سطح آن چسبیده اند.

جنس قطعات کاری

جنس قطعات کاری معمولا شامل آلومینیوم، برنج، پلاستیک، چدن، فولاد نرم و فولاد ضدزنگ می باشد. آلومینیوم، برنج و پلاستیک در سنگ زنی استوانه ای دارای مشخصه های ماشین کاری ضعیف یا متوسط هستند. چدن و فولاد نرم مشخصه های خوبی برای سنگ زنی استوانه ای دارند. سنگ زنی فولاد ضدزنگ به جهت زبری دشوار می باشد ولی با چرخ سنگ مناسب می توان آن را می توان در سنگ زنی استوانه ای به عنوان یک قطعه کاری استفاده کرد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: