ALPHAsanat
ALPHAsanat
وام مشاغل خانگی

سقف وام مشاغل خانگی ۵۰ میلیون تومان شد

وام مشاغل خانگی

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با اشاره به اینکه کرونا فرصتی برای توسعه این نوع مشاغل است، سقف وام برای مشاغل خانگی را ۵۰ میلیون تومان اعلام کرد.

اتصال به بازار و کمک به کسب و کارها

مهناز امامدادی درباره اهداف اجرای طرح‌های ملی توسعه مشاغل خانگی بر رشته‌ها و مشاغل نوین در حوزه‌ی فناوری‌های نرم و صنایع خلاق، آی‌تی و آی‌سی‌تی، گفت: هدف از اجرای این الگو را تعامل با دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی دخیل در اجرای طرح و ارائه خدمات آموزش و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار و ایجاد زیرساخت‌های بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی و ایجاد امکان و تسهیل نظارت وزارت بر فرآیند اجرای طرح از طریق نرم‌افزار کنترل پروژه و بازدیدهای میدانی است.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور در ادامه، افزود: با توجه به شیوع کرونا و مشکلات زیادی که برای مشاغل خرد و کوچک ایجاد شده به این نتیجه رسیدیم که تسهیلاتی برای کسب و کار های متضرر از شیوع این ویروس در نظر بگیریم. ما فهرست این کسب و کار ها را در اختیار داریم و با توجه به استحقاق آنها برای دریافت این تسهیلات به آنها کمک خواهیم کرد.

کرونا؛ فرصت مناسب برای مشاغل خانگی

امامدادی با اشاره به اینکه کرونا فرصتی برای توسعه مشاغل خانگی است افزود: با توجه به ممنوعیت ترددها و تدابیر بهداشتی که برای ماندن در خانه ها اندیشیده شده است، این موقعیت می تواتد بستری مناسب برای به نمایش در آمدن خلاقیت شاغلان بخش مشاغل خانگی باشد.

استفاده از ظرفیت و توان جهاد دانشگاهی

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور با بیان اینکه تلاش کردیم از ظرفیت و توان جهاد دانشگاهی در شرایط کنونی به نحو مطلوب استفاده کنیم، گفت: با توجه به هماهنگی‌ها و همکاری‌هایی که با جهاد دانشگاهی داشتیم توانستیم از ظرفیت مشاغل‌خانگی در استان‌های مختلف برای تولید ماسک و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم و کادر پزشکی در زمان شیوع ویروس استفاده کنیم.

در کل سعی ما این است که در هر موقعیت زمانی از پتانسیل شاغلان خانگی استقاده کنیم و ظرفیت‌های آنها را در عمل به مردم و مسئولین نشان دهیم.

در طرح ملی مشاغل‌خانگی ما به دنبال این هدف هستیم که مشاغل‌خانگی که در بازار تاثیر دارند به صورت شبکه‌ای فعالیت کنند و بازدهی آنها بیشتر شود علاوه برآن توجه به اولویت‌ها و ظرفیت‌های واقعی این کسب و کارها از اولویت‌های اصلی طرح توسعه مشاغل‌خانگی بوده است.

بیش از ۱۶۵۰۰ شغل در ۹ استان پایلوت مشاغل خانگی

امامدادی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۶۵۰۰ شغل در ۹ استان پایلوت که از سال ۹۶ رقم خورد به وجود آمده، یادآور شد: این طرح با موفقیت‌های خوبی همراه بود و موجب ایجاد برند‌های جدید ملی شد و علاوه برآن برند‌های ملی قدیمی حمایت و تقویت شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح ملی توسعه مشاغل‌خانگی در سه فاز انجام می‌شود افزود: در طرح ملی توسعه مشاغل‌خانگی حداقل در مرحله اول هیچگونه تسهیلاتی برای آنها درنظر گرفته نمی‌شود.

این طرح در سه فاز انجام می‌شود که فاز اول شناخت ظرفیت‌ها و مزیت‌های منطقه، پتانسیل افرادی که در رشته‌های مختلف در آنجا وجود دارند و افرادی که می‌توانند در این پروسه مفید باشند است.

فاز دوم تقویت افرادی است که می‌توانند در این طرح مفید باشند و در مباحث کارآفرینی، بازارشناسی و … آموزش‌هایی در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

افرادی هم که با داشتن مدارک تحصیلی بیکارند و توانایی خاصی ندارند تحت آموزش‌های جهاد قرار می‌گیرند و با توجه به توانایی ها و پتانسیل خود هدایت می شوند.

مهارت های بازاریابی افرادی که محصولات سنتی و صنایع دستی تولید می کنند نیز باید تقویت شود.

وی همچنین با اشاره به طرح ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار فاقد حمایت نهادهای حمایتی گفت: حدود یک سال است که طرح توانمند سازی ۶۲۰۰ زن سرپرست خانوار نیز با جهاد دانشگاهی آغاز شده است و در دست اجراست.

افزایش وام مشاغل خانگی

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور در پایان، اظهار داشت: میزان وام برای مشاغل خانگی برای اشخاص حقیقی تا سقف ۵۰ میلیون تومان شده، در حالی که قبلاً این رقم ۲۰ میلیون بود و برای فعالیت‌های گروهی و شبکه‌ای و پشتیبانی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: