ALPHAsanat

ریخته گری

وبلاگ

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ 48 بازدید
ALPHAsanat
ریخته گری

ریخته گری

ریخته گری یکی از فرآیندهای تولید است که در آن مواد مذابی در قالبی ریخته می شوند که حاوی فضایی خالی با شکلی دلخواه است، پس از سرد شدن مواد مذاب، این قالب به مواد شکل می دهد. فرآیند انجماد مواد مذاب ریخته گری نیز نامیده می شود. اغلب اوقات ریخته گری برای تولید اشکال پیچیده ای به کار می رود که تولید آنها در دیگر فرآیندهای ماشین کاری آسان و مقرون به صرفه نباشد. تجهیزات سنگینی مانند قطعات ماشین آلات، پروانه کشتی و … بدون اتصال چند قطعه به یکدیگر، توسط فرآیند ریخته گری به آسانی و در اندازه مورد نیاز تولید می گردند. ریخته گری از قدمتی ۷۰۰۰ هزار ساله برخوردار است. قدیمی ترین قطعه ای که توسط ریخته گری تولید گردیده است مربوط به یک قلاب مسی است در سال ۳۲۰۰ پیش از میلاد است.

زدودن مواد زائد

زدودن مواد زائد

اغلب اوقات قطعات پس از ریخته گری حاوی زوائدی هستند که به دلیل شکاف ها، نواقص قالب و قسمت هایی که برای ریختن مذاب در قالب وجود دارند، ایجاد می گردند. برای زدودن این بخش های زائد از برشکاری، سنگ زنی، سنباده زنی استفاده می شود. امروز ربات هایی برای زدودن این بخش ها توسعه یافته اند ولی در گذشته این فرآیند توسط انسان ها در شرایط خطرناک انجام می گردید.

زدودن مواد زائد به طور قابل توجهی هزینه قطعه نهایی را بالا می برد. به همین دلیل طراحان قالب همیشه سعی بر این دارند تا از طریق طراحی مناسب این هزینه را پایین بیاورند.

شبیه سازی فرآیند ریخته گری

برنامه AutoCAST

شبیه سازی فرآیند ریخته گری برای محاسبه کیفیت بخش های ریخته گری مانند فرآیندهای پر کردن قالب، سرد کردن و انجماد از روش های عددی استفاده می کند و از مشخصات مکانیکی ریخته گری و استرس حرارتی یک پیش بینی کمّی ارائه می دهد. شبیه سازی کیفیت بخش های ریخته گری را پیش از این که این فرآیند آغاز گردد، با دقت و درستی بالا توصیف می کند. وسایل مورد استفاده دز ریخته گری با توجه به مشخصات بخش های مورد نیاز ریخته گری طراحی می گردند. این امر مزایایی ورای کاهش ساخت نمونه پیش تولید دارد و در انرژی، مواد و ابزار صرفه جویی می کند.

شبیه سازی توسط نرم افزار، کاربر را از طریق ساخت الگو و قالب، رفتار حرارت و نهایی سازی قطعه، در طراحی بخش های ریخته گری، تعیین درجه ذوب و روش ریخته گری کمک می کند. این فرآیند در هزینه کل تولید توسط فرآیند ریخته گری صرفه جویی می کند.

در ابتدا شبیه سازی فرآیند ریخته گری در اوائل دهه هفتاد میلادی در دانشگاه ها توسعه یافت و به عنوان مهمترین ابداع نیم قرن گذشته در فناوری ریخته گری شناخته شد. نرم افزارهای تجاری مانند AutoCAST و MAGMA از اواخر دهه هشتاد میلادی وارد بازار شدند و بینشی جدید از آن چه که در داخل قالب و طی فرآیند ریخته گری رخ می دهد در اختیار ریخته گران قرار دادند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter