ALPHAsanat
ALPHAsanat
مهدی صادقی‌ نیارکی

روش‌های سه گانه فروش خودرو به مشتریان

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت با اشاره به ضرورت توزیع خودرو میان مصرف‌کنندگان و تبدیل خودرو به کالای سرمایه‌ای روش‌های سه‌گانه فروش خودرو را تشریح کرد.

خرید خودرو پس از اصلاح قیمت‌ها 

مهدی صادقی‌ نیارکی در جلسه ستاد تنظیم بازار، گفت: یکی از سیاست‌های محوری کمیته خودرو و ستاد تنظیم بازار عدالت در توزیع خودرو است و روش‌های مختلفی برای تحقق این موضوع داریم تا در قالب یک پلتفرم مشخص خودرو را به دست مصرف‌کننده واقعی برسانیم.

وی در ادامه بیان کرد: مردم وارد فضای کاذب هیجانی و احساسی به وجود آمده در بازار خودرو نشوند و با استفاده از همین روش‌ها، پس از اصلاح قیمت‌ها وارد فرآیند خرید شوند.

سه روش فروش خودرو

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به روش‌های در نظرگرفته شده برای فروش خودرو، افزود: فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید سه روش در نظر گرفته شده برای رساندن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی بدون حضور واسطه‌ها و دلالان است. البته اصل ایفای تعهدات نیز در این زمینه مدنظر قرار خواهد گرفت.

بر این اساس که ۶۰ درصد تولید دو خودروساز به انجام تعهدات و ۴۰ درصد باقیمانده در قالب اطلاعیه‌ها و یک پلتفرم مشخص به صورت پیش‌فروش و یا فروش فوق العاده واگذار خواهد شد.

تحویل خودرو بدونه سود مشارکت در سه ماه

صادقی نیارکی زمان تحویل خودرو به متقاضی در فروش‌فوق‌العاده را حداکثر سه ماه عنوان کرد، ادامه داد: سایت ثبت‌نام به مدت یک هفته باز خواهد شد و متقاضیانی که در سه سال گذشته در هیچ گروه خودروسازی برای دریافت خودرو ثبت‌نام نکرده‌اند، می‌توانند در سایت با داشتن مابقی شرایط ثبت‌نام کنند.

بلافاصله پس از اتمام مهلت یک هفته‌ای اگر تعداد ثبت‌نام کنندگان به میزان تعداد خودروها باشد، خودروسازان خودرو را بدون سود مشارکت و در بازه سه ماهه تحویل دهند.

صادقی نیارکی در مورد نحوه واگذاری خودرو در صورت بیشتر بودن تعداد متقاضی، گفت: اگر تعداد متقاضیان بیشتر از خودروها باشد، قرعه‌کشی با حضور مراجع ذی‌صلاح نظارتی و در محل شرکت‌های خودروساز برگزار می‌شود. همچنین پول مشتریانی که در قرعه‌کشی موفق نبودند به حساب آنها عودت داده می‌شود.

وی در خصوص پیش‌فروش نیز، افزود: با کسر تعهدات و معوقات خودروسازان با صدور اطلاعیه و در چارچوب پلتفرم‌های ارایه شده می‌توانند اقدام به پیش‌فروش کنند که سود مشارکت در این روش نیز وجود نخواهد داشت.

تکرار دوره‌ای روش‌های فروش خودرو

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان، بیان کرد: روش‌های مشارکت در تولید، جهت واگذاری خودرو به مصرف‌کننده واقعی نیز متعاقبا اعلام خواهد شد و این روش‌های فروش به صورت دوره‌ای تکرار خواهند شد.

خودرو یک کالای مصرفی با دوام است و با انجام این روش‌ها کسانی که می‌خواهند این کالا را به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل کنند و دلالان و واسطه‌ها از بازار خودرو طرد خواهند شد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter