ALPHAsanat

دستگاه CNC

وبلاگ

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ 83 بازدید
ALPHAsanat
دستگاه CNC

دستگاه CNC

دستگاه CNC (کنترل عددی کامپیوتری) یکی از ماشین های کنترل خودکار است که توسط کامپیوتر برنامه ریزی شده و عمل می کند. این دستگاه قطعات کاری که از جنس فلز، پلاستیک، چوب، سرامیک یا کامپوزیت است را مطابق با دستورالعمل کدهای برنامه دستگاه بدون دخالت دست به شکل دلخواه تولید می نماید.

کد دستورالعمل ها توسط زبان های برنامه نویسی حروفی عددی مانند G Code نوشته می شود. برنامه ها توسط اشخاص یا نرم افزار گرافیکی CAD تولید می گردند. ابعاد مکانیکی قطعات توسط نرم افزار CAD تعریف می شوند و سپس توسط نرم افزار CAM به دستورات تولید ترجمه می شوند. دستورات تولید برای تولید قطعات به دستورات معین ضروری ماشین های خاص تبدیل می شوند و سپس در دستگاه CNC بارگزاری می گردند.

از آن جایی که احتمالا هر قطعه ای برای این که به شکل نهایی خود درآید به بیش از یک فرآیند ماشین کاری مانند تراشکاری، فرزکاری، برشکاری، سنگ زنی و … نیاز دارد، CNC چندین فرآیند را در یک دستگاه ترکیب کرده است. در دیگر روش های تولید از ماشین های متفاوتی که توسط انسان یا ربات کنترل می گردند، استفاده می گردد. ولی دستگاه CNC تمامی این فرآیندها را یکی کرده و در فضا، زمان و منابع صرفه جویی نموده است.

تاریخچه دستگاه CNC

اولین دستگاه های کنترل عددی بر اساس ابزار موجودی که توسط موتورهایی که ابزار را حرکت می دادند  تغییر یافته بودند، در دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی ساخته شدند. این دستگاه ها پیوسته توسط کامپیوترهای آنالوگ و دیجیتال تکمیل شدند تا به دستگاه های CNC مدرن امروزی تبدیل گردیدند و انقلابی در فرآیندهای ماشین کاری به وجود آوردند.

فرآیند ماشین کاری در دستگاه CNC

حرکت در این دستگاه ها حداقل دو محور (X و Y) و محور Z (عمق) را کنترل می کند. موقعیت قطعه توسط حرکت مستقیم موتورهای پله ای و سروو موتورها تعیین می شود. تا هنگامی که نیروها به اندازه کافی کم باشند و سرعت زیاد نباشد، سامانه کنترل حلقه باز به درستی کار می کنند. در ماشین های فلزکاری تجاری برای دقت و درستی در فرآیند تولید از سامانه کنترل حلقه بسته استاندارد استفاده می گردد.

این دستگاه ها برای هر فرآیندی که به حرکت و عمل نیاز داشته باشد مانند برش لیزری، جوشکاری، برش پلاسما، خم کاری، سوراخ کاری، برش پارچه، دوخت، اره کاری و … به کار می روند.

انواع دستگاه CNC

دستگاه فرز CNC

این دستگاه برنامه های حاوی حروف و اعداد را به حرکت قطعه در جهات مختلف ترجمه می کند. بسیاری از این دستگاه ها از دستورالعمل های برنامه G Code برای فرزکاری سطوح و لبه ها، فرزکاری ضربه ای، سوراخکاری و حتی تراشکاری استفاده می کنند. دستگاه های فرز CNC امروزی دارای ۳ تا ۶ محور هستند.

دستگاه تراش CNC

این دستگاه قطعات را در حالی که می چرخند، برش می دهند. دستگاه تراش CNC برای طراحی برنامه های پیچیده جهت تراش بخش هایی از قطعات که به صورت دستی امکان پذیر نیستند، مناسب می باشد. این دستگاه عموما دارای دو محور (X و Z) است.

دستگاه برش پلاسمای CNC

این دستگاه برای برش مواد از مشعل پلاسما استفاده می کند و برای برش فولاد و دیگر مواد فلزات به کار می رود. در این فرآیند گاز (مانند هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل خارج می گردد و همزمان قوس الکتریکی که توسط گاز ایجاد می گردد، از نازل خارج می شود و به سطحی که برش می خورد اصابت می کند و گاز را به پلاسما تبدیل می کند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: