ALPHAsanat

جهش تولید

وبلاگ

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ 46 بازدید
ALPHAsanat
جهش تولید

جهش تولید

هر ساله مقام معظم رهبری، نامی را متناسب با شرایط حاکم بر کشور انتخاب می نمایند تا مسئولان و مردم با توجه به آن نام مسیر خود را در آن سال مشخص نمایند. همان طور که همگان می دانند، کشور بزرگ ایران در سالهای اخیر با تحریم های ظالمانه از طرف ابرقدرت های دنیا مواجه گشته است و به همین دلیل مشکلات شدید اقتصادی دست و پنجه نرم می کند. از این رو رهبر انقلاب نام های اقتصادی را طی سالیان گذشته انتخاب نموده اند. سال ۱۳۸۷ سال نوآوری و شکوفایی، سال ۱۳۸۸ سال حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف، سال ۱۳۸۹ سال همت مضاعف، کار مضاعف، سال ۱۳۹۰ سال جهاد اقتصادی، سال جهاد اقتصادی، سال ۱۳۹۱ سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، سال ۱۳۹۲ سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، سال ۱۳۹۳ سال اقتصادو فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی، سال ۱۳۹۵ سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل، سال ۱۳۹۶ سال اقتصادی ملی، تولید – اشتغال، سال ۱۳۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی، سال ۱۳۹۸ سال رونق تولید و سال ۱۳۹۹ سال جهش تولید نام گرفتند.

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ در رابطه با جهش تولید فرمودند: «و امّا شعار سال. سال ۹۸ را ما به‌عنوان سال «رونق تولید» معرّفی کردیم و من به ملّت عزیز ایران عرض می‌کنم از این شعار استقبال شد، در عمل؛ حالا در آغازِ کار، صاحب‌نظران استقبال کردند، گفتند تولید نقطه اصلی است امّا در عمل هم استقبال شد. طبق گزارش‌های موثّقی که در اختیار بنده هست، تولید کشور حرکتی پیدا کرد؛ برخی از کارخانه‌هایی که راکد شده بودند و تعطیل شده بودند، به کار برگشتند؛ بعضی که زیر ظرفیّت کار می‌کردند، ظرفیّت خوبی پیدا کردند؛ شرکت‌های دانش‌بنیان وارد میدان شدند؛ دستگاه‌های مختلف تلاش کردند و کار کردند، تولید حرکتی پیدا کرد، یک کاری انجام گرفت … ما بایستی تولید را به جایی برسانیم که در زندگیِ مردم اثر بگذارد. البتّه مسائل اقتصادی کشور مسائل متعدّدی است -مسئله اصلاحات بانکی، اصلاحات گمرکی، اصلاحات مالیاتی، بهبود فضای کسب‌وکار و از این قبیل- لکن نقش تولید یک نقش یگانه و بی‌همتایی است. اگر ما بتوانیم تولید را راه بیندازیم و با توجّه به بازارِ وسیعِ خودِ کشور در داخل -اگر چه که تولید به فروش و به بازارهای خارجی احتیاج دارد، امّا ما هم ضمن اینکه می‌توانیم با بازارهای خارجی ارتباط داشته باشیم، عمده بازار فروش ما داخل کشور است با این جمعیّت هشتاد میلیونی- اگر بشود تولید را ان‌شاءالله حرکت بدهیم و پیش ببریم، مشکلات اقتصادی قطعاً تمام خواهد شد و این تحریم‌هایی که کرده‌اند به نفعِ ما تمام خواهد شد؛ تا الآن البتّه ضررهایی داشته لکن سودهایی هم در کنارش وجود داشته؛ یعنی ما را وادار کرده به اینکه به فکر امکانات خودمان باشیم، به فکر تهیّه لوازم زندگی و نیازهای کشور از طریق امکانات داخلی باشیم، که این برای ما خیلی مغتنم است و همین ان‌شاءالله ادامه پیدا خواهد کرد. پس بنابراین، ما باز به تولید نیاز داریم.»

همانطور که در متن فوق اشاره گردیده، تولید تنها راه برون رفت کشور از شرایط حاضر می باشد و با تمرکز بر تولید می توان مشکلات اقتصادی کشور را حل نمود. تولید صنعتی یکی از برجسته ترین انواع تولید قلمداد می گردد که توجه مسئولین به آن نرخ بیکاری در کشور را کاهش داده و حتی می توان نرخ صادرات غیرنفتی را افزایش داد. برای رسیدن به این مهم می توان به شهرک های صنعتی نگاهی نو داشته باشیم و با ترکیب صنعت و فناوری اطلاعات، بازدهی تولید صنعتی را افزایش دهیم. مجموعه آلفا صنعت بر آن است تا در این راستا گام برداشته و برای رسیدن به منویات رهبری در جهت جهش تولید نقشی موثر ایفا کند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: