ALPHAsanat
ALPHAsanat
سید علی حسینی

جزییات عرضه اولیه ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق سلف نفتی در بورس

سید علی حسینی

مدیر عامل بورس انرژی جزییات عرضه اولیه ۲۰ هزار میلیارد ریال اوراق سلف نفتی در بورس را تشریح کرد.

عرضه اولیه اوراق سلف نفتی در بورس انرژی

سید علی حسینی با اشاره به عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت خام سنگین صادراتی شرکت ملی نفت ایران که در ۲۶ مزداد ماه انجام می شود، اظهار داشت: ناشر این اوراق شرکت ملی نفت ایران و هدف از این عرضه تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای و هزینه‌های جاری شرکت ملی نفت ایران است که در دو نماد سنفت ۰۰۲ و  سنفت ۰۰۳ انجام می‌شود.

مدیر عامل بورس انرژی ایران در ادامه اضافه کرد: این اوراق به ترتیب ابزار مالی اختیار فروش و خرید ۱۸.۵ و ۱۹ درصدی بوده و بازارگردان نیز با نرخ سود روزشمار سالانه ۱۷.۵ درصد نسبت به نقدشوندگی اوراق در طی دوره معاملاتی اقدام می‎کند.

طول دوره عرضه اولیه در این نماد، یک روز کاری و از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ خواهد بود، سررسید این اوراق دو سال شمسی بوده و معاملات ثانویه این اوراق نیز حداکثر ۱۰ روز کاری پس از پایان روزعرضه اولیه آغاز می‌شود.

قیمت پایه هر قرارداد  ۹ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۲۲۰ ریال خواهد بود که بدین ترتیب حجم تامین مالی در نماد سنفت۰۰۲، معادل پانزده هزار میلیارد ریال و در نماد سنفت ۰۰۳، پنج هزار میلیارد ریال خواهد بود.

حسینی با اعلام اینکه عملیات بازارگردانی این اوراق به طور جداگانه توسط دو شرکت تأمین سرمایه انجام می‌پذیرد، افزود: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کد معاملاتی بورس انرژی هستند طی دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه می‌توانند از طریق کارگزاری‎های دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی نسبت به خرید و فروش این اوراق اقدام کنند.

مهلت تسویه در دوره عرضه اولیه و معاملات ثانویه یک روز کاری پس از انجام معامله بوده و تسویه نقدی در سررسید نیز حداکثر سه روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی خواهد بود.

تفاوت بین عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی نفت خام و طرح گشایش اقتصادی

وی در مورد نحوه تعیین قیمت پایه این اوراق، تصریح کرد: بر اساس مصوبه هیات پذیرش بورس انرژی ایران، قیمت پایه این اوراق حاصل‌ضرب قیمت رسمی فروش نفت خام سنگین صادراتی ایران بر حسب دلار با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر بازار و آخرین نرخ خرید و فروش اسکناس دلار به ریال در سامانه سنا بانک مرکزی یک روز کاری قبل از انتشار اطلاعیه عرضه (سه شنبه ۲۱ مرداد ۹۹) است.

مدیر عامل بورس انرژی با اعلام تفاوت بین عرضه اولیه قراردادهای سلف موازی نفت خام در هفته پیش‌رو و طرح ریاست محترم جمهوری موسوم به پیش فروش نفت (گشایش اقتصادی) افزود: طرح مذکور در مراحل کارشناسی و هنوز نهایی نشده است و پس از تائید مراجع ذیصلاح، آمادگی عرضه و انجام معاملات ثانویه آن از طریق بورس انرژی وجود دارد.

از اردیبهشت ۹۴ تا کنون بخش خصوصی و دولتی با دارایی‌های پایه نفت خام سنگین، نفت خام سبک، میعانات گازی، بنزین، نفت کوره و برق به دفعات نسبت به تامین مالی در قالب قراردادهای سلف موازی استاندارد از طریق بورس انرژی اقدام کرده‌اند.

حسینی از شرکت‌های پالایشگاه ستاره خلیج فارس، توسعه نفت و گاز صبای کنگان، گروه مپنا، سنندج مپنا، گروه آریان ماهتاب گستر و شرکت ملی نفت ایران به عنوان شرکت‌هایی نام برد که از سال ۹۴ تا کنون نسبت به انتشار قراردادهای سلف موازی استاندارد از طریق بورس انرژی ایران اقدام کرده‌اند.

تامین مالی شرکت ملی نفت در بورس

مدیر عامل بورس انرژی ایران در پایان پیرامون سابقه تامین مالی شرکت ملی نفت ایران از طریق بورس انرژی، اظهار کرد: این شرکت تا کنون طی ۵ مرحله در سال ۹۴ و دو مرحله در سال ۹۷ و یک مرحله در سال ۹۸ با دارایی پایه نفت کوره از طریق این بورس تامین مالی کرده است.

تأمین مالی تولیدکنندگان از طریق بورس‌های کالایی و جمع‌آوری سرمایه‌های خرد عموم مردم برای راه انداختن چرخ‌های اقتصادی کشور، مطمئن‌ترین راه برای توسعه کشور و هدایت نقدینگی در مسیر صحیح و مولد است که بورس انرژی ایران پذیرای درخواست‌ تامین مالی متقاضیان در چارچوب قوانین و مقررات است.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: