ALPHAsanat
ALPHAsanat
حسین فلاح جوشقانی

تشدید برخورد با گران‌فروشی اینترنت اپراتورها با مجوز دولت

حسین فلاح جوشقانی

معاون اول رییس جمهوری در نامه‌ای به وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و دارایی، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور اجازه داده است تا براساس مصوبه جدید با شرکت‌های متخلف در گران‌فروشی اینترنت برخورد کنند.

حذف بسته‌های اینترنت

بیش از یک ماه است که بسته‌های پرکاربرد از سبد کاربران اینترنت حذف شده و گران‌فروشی سه اپراتور صدای اعتراض آن‌ها در فضای مجازی را درآورده است.

پس از گذشت حدود پنج هفته از آغاز گران‌فروشی بالاخره این مساله توسط دولت تعیین تکلیف شد. بر اساس این مصوبه اگر اپراتوری سالانه ۱۷ هزار میلیارد درآمد داشته باشد، یک دهم درصد این درآمد را به صورت روزانه و تا پایان دروان تخلف باید به عنوان جریمه پرداخت کند.

باتوجه به صورت‌های مالی اپراتورها این عدد تقریبا به روزی ۱۷ میلیارد تومان می‌رسد. البته این جریمه صرفا از سوی تنظیم مقررات صورت گرفته و پرونده گران‌فروشی اینترنت در تعزیرات هنوز باز است.

مصوبه تنظیم مقررات

رییس رگولاتوری در خصوص مصوبه ستاد تنظیم مقررات، اظهار کرد: در گذشته به این نتیجه رسیده بودیم که تا جریمه‌ها بازدارنده نباشند، از تخلف جلوگیری نمی‌کنند، البته اپراتورها تا قبل از جریان اخیر همواره در چارچوب پروانه عمل می‌کردند و اگر مانعی وجود داشت با تذکر رفع می‌شد. اما اقدام اخیر باعث شد ما به سمت اصلاح مقررات در بحث تعرفه برویم.

وی در ادامه افزود: مصوبه مربوط به این تخلفات را کمیسیون تنظیم مقررات تایید کرده است و در دولت هم به تصویب رسید. این مصوبه را نه تنها به ایرانسل و همراه اول بلکه به دیگر اپراتورها نیز اعلام کردیم و از این به بعد بر مبنای این مقررات اقدام خواهیم کرد. اختیاری که ما در گذشته داشتیم جریمه دو میلیارد تومانی بود و تنها یکبار می‌توانستیم این جریمه را لحاظ کنم و اگر بیش از دوبار تکرار می‌شد در فرآیند کاهش مدت پروانه پیگیری می‌شد.

رییس رگولاتوری در پایان در خصوص جریمه اپراتورها، بیان کرد: طرح افزایش اختیارات برای برخورد با جریمه‌ها را به کمیسیون تنظیم مقررات بردیم و این طرح مورد تایید قرار گرفت، اما در خصوص جریمه باید موضوع به تایید هیات وزیران هم می‌رسید که روز پنجم مرداد ماه این مصوبه به هیات وزیران رفت و پس از مدت کوتاهی تایید شد.

جریمه اپراتورها برای گران‌فروشی اینترنت

معاون وزیر ارتباطات در خصوص جریمه‌ای که به اپراتورها ابلاغ شده است، بیان کرد: یک دهم درصد درآمد سالانه اپراتورها جریمه‌ای است که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

اگر اپراتوری ۳۶۵ روز این تخلف را ادامه بدهد، باید ۳۶.۵ درصد درآمد سالانه خود را به عنوان جریمه پرداخت کند، البته مبنا و راهبرد اپراتورهای ما این نبوده که تخلف کنند و از این به بعد نیز باید دقت کنند.

جریمه دو میلیاردی نشان داد که عملا این مقدار جریمه برای تخلف اینترنت این‌چنینی بازدارنده نیست.

ارسال نامه جهانگیری به ۳ وزارتخانه

معاون اول رییس جمهوری در نامه‌ای به وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، اقتصاد و دارایی، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور اجازه داده تا براساس مصوبه جدید رگولاتوری برای برخورد با گران‌فروشی اینترنت اپراتورها، با شرکت‌های متخلف در این زمینه برخورد کنند.

در این نامه با اشاره به جلسه هیات وزیران در ۱۵ مرداد ماه به پیشنهاد مشترک وزارتخانه ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات سازمان برنامه بودجه و به استناد ماده واحده قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات (مصوب ۱۳۹۲) اجازه برخورد وزارت ارتباطات با گرانفروشی اپراتورها را داده است.

اسحاق جهانگیری با مخاطب قرار دادن وزارت‌خانه‌های ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه کشور و استناد به مصوبه ۳۰۴ تاکید کرده که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌تواند دارنده پروانه ارائه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات را در صورت عدم رفع تخلف از مقررات تعرفه‌ای، ظرف مدت ۴۸ ساعت از زمان ابلاغ به دارنده پروانه و تا زمان رفع کامل تخلف به ازای هر روز تاخیر در رفع هر تخلف، تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه براساس آخرین صورت مالی حسابرسی شده جریمه کند.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter