ALPHAsanat
ALPHAsanat
اشتغال مستقیم

اشتغال مستقیم بیش از هفت میلیون نفر در واحدهای صنفی

سرپرست مرکز امور اصناف ضمن ارائه گزارشی از عملکرد اصناف از ایجاد بیش از هفت میلیون شغل مستقیم در واحدهای صنفی خبر داد.

حضور واحدهای صنفی در مقابله با کرونا

جمشید گلپور در ابتدای نشست در جمع خبرنگاران گزارشی پیرامون وضعیت کنونی اصناف ارائه کرد.

وی با اشاره به نقش اصناف در دهه‌های اخیر کشور، اظهار کرد: آخرین حضور بازاریان در بحث افزایش سوخت بود و همکاری خوبی این اصناف با دولت داشتند. از مهمترین اقدامات بعدی در بحث شیوع کرونا بود اگر حضور اصناف نبود مطمئنا با مشکل مواجه می شدیم.

گلپور در ادامه اضافه کرد: بخش مهم تولید اقلام بهداشتی بود که به صورت خودجوش مراکزی فعال کردند و به تولید ماسک و لباس‌های پرستاری پرداختند به طوریکه در حال حاضر امکان صادرات این کالاها را داریم.

اشتغال بیش از هفت میلیون نفر

وی پیرامون آمارهای تشکل‌های صنفی اصناف و اتاق اصناف، افزود: در بحث تشکل‌های صنفی حدود ۴۰۰ اتاق اصناف داریم. حدود ۷۰۰۰ اتحادیه صنفی فعالیت می‌کنند. حدود سه میلیون واحد صنفی با پروانه کسب فعالیت می کنند. این واحدهای صنفی حدود هفت و نیم الی هشت میلیون اشتغال مستقیم ایجاد کرده، تعدادی از این اشتغال غیرمستقیم است که آماری در دست نیست.

میانگین جمعیتی که اصناف پوشش می‌دهد، یعنی خانواده هایی که در کنار اصناف رزق و روزی دریافت می کنند، در نهایت حدود بیست الی بیست و پنج میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. پس جامعه هدف ما دربرگیری و بزرگی زیادی دارد.

پنج اتحادیه کشوری

دبیر هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی پیرامون جزئیات آمار بخش‌های تولیدی، گفت: ۳۵ درصد از این واحدهای صنفی در بخش تولید و خدمات فنی می‌باشد که ۲۰ درصد تولید خالص یعنی فقط تولید کالا انجام می‌دهند و ۱۵ درصد خدمات فنی می‌باشد.

۶۵ درصد آمارهای واحد صنفی در بخش واحدهای توزیعی و خدمات خاص هستند که ۵۰ درصد توزیعی هستند کار جا به جایی و ۱۵ درصد صفر خدمات انجام می‌دهند.

از این واحدهای صنفی پنج اتحادیه کشوری داریم که بزرگترین و مهمترین آنها اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای که گسترش کارش در کشور برای همه ملموس است.

حمایت از واحدهای تولیدی

وی پیرامون راهبردهای اساسی در سال جاری، اظهار کرد: بنا بر نام گذاری سال ۹۹ به نام سال جهش تولید حمایت از واحدهای تولیدی تکلیف که بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب بر عهده ما گذاشته شده است.

گلپور در ادامه پیرامون یکی از محورهای حمایت از تولید داخلی، افزود: صادرات یکی از آنهاست. کالای تولیدی الویت اصلی ماست اگر چه الویت اول وزارت صنعت نیز می باشد به همین علت در دستور کار حوزه اصناف نیز قرار دارد.

 همچنین جلسه ای که اخیری وزارت صنعت با حوزه اصناف داشته فعال سازی تشکل های صنف های صادراتی در دستور کار قرار گرفت.

وی در ادامه اضافه کرد: از ظرفیت قانون نظام صنفی استفاده کردیم و برای برخی از کالاها مانند فرش مبلمان، کیف و کفش، و بعضی از کالاهای که حرفی برای گرفتن در زمینه تولید دارند برنامه ریزی کرده ایم.

اگر تشکل صادراتی در حوزه صنفی فعال کنیم می توانیم  از تجارب فعالان صادراتی در این بخش استفاده کرده و گره ای از موانع صادراتی حوزه اصناف بازکنیم.

صادرات بخشی از بازار فروش

وی در ادامه درباره بازارهای فروش و اقدامات در این راستا، افزود: در بخش حمایت از تولید کلمه حمایت تحقق پیدا نمی کند مگر این که بتوانیم بخشی که تولید می کند بازاری برای فروش کالاهای آن پیدا کنیم.

بارها در جلسات به این اشاره کردم حمایت از تولید نباید با اسم شعار باشد. من تولید کننده اگر کالا تولید کنم و نتوانم آن را بفروشم توانایی تولید بیشتر را ندارم.

پس باید برای بازار فروش تولید کننده فراهم کرد. بخشی از این بازار فروش صادرات است و یک بخش دیگر آن فروش داخل است. تحریک بازار خرید داخلی یکی از برنامه‌های ما هست.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: