ALPHAsanat

آهنگری

وبلاگ

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ 83 بازدید
ALPHAsanat
آهنگری

آهنگری

آهنگری یکی از قدیمی ترین روش های شکل دهی فلزات می باشد. فرآیند آهنگری با استفاده از ابزاری مانند چکش، ابزار خم کاری و برش به شکل دهی و تولید قطعات می پردازد. درب، پنجره، نرده، انواع مبلمان، لوستر، مجسمه، اشیاء تزئینی و … در فرآیند آهنگری تولید می گردند. در حالی که برای کار با فلز و تولیدات انواع محصولات فلزی نیاز به تخصص های ویژه ای است، یک آهنگر باید دانشی عمومی و وسیع از آهنگری داشته باشد.

در آهنگری قطعات به اندازه ای حرارت می بینند که نرم شده و با استفاده از ابزاری مانند چکش و سندان تغییر شکل یابند. کوره آهنگری با منابع سوختی مانند پروپان، گاز طبیعی، زغال سنگ، زغال چوب، کک یا نفت حرارت لازم برای فرآیند آهنگری را تامین می کند. در آهنگری مدرن از برشکاری اکسیژنی، دمنده یا گرمایش القایی برای تامین حرارت استفاده می گردد.

رنگ فلز حرارت دیده نقش مهمی در دما و قابلیت چکش خواری فلز دارد. با بالا رفتن تدریجی دما، فلز ابتدا قرمز، سپس نارنجی، بعد از آن زرد و نهایتا سفید می شود. حرارت مطلوب برای چکش خواری فلز، هنگامی است که فلز دارای رنگ زرد – نارنجی روشن باشد. در نظر داشته باشید که در محیط آهنگری می بایست نور زیادی وجود نداشته باشد تا بتوانید رنگ مناسب را هنگامی که فلز حرارت دیده، تشخیص دهید.

در آهنگری ضایعات کمی به وجود می آید که می توان این امر را یکی از مزایای این روش شکل دهی فلزات دانست ولی در عین حال از کیفیت کمی برخوردار است. همچنین می بایست توجه داشت که برخی از فلزات مانند چدن حتی اگر زمانی که حرارت دیده اند باز هم ترد و شکننده هستند و به همین دلیل نمی توان آنها را در این روش به کار برد.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها: