ALPHAsanat
ALPHAsanat
محمود محمودزاده

آغاز تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در آینده نزدیک

محمود محمودزاده

معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در آینده نزدیک خبر داد.

آغاز تحویل واحدهای مسکن

محمود محمودزاده در رسانه ملی درباره نهضت خانه سازی، اظهار داشت: موضوع مسکن از نظر تاثیرپذیری و تاثیرگذاری یک موضوع فرابخشی است و در شرایط ویژه اقتصادی مسکن یکی از موضوعات اساسی برای تحرک اقتصاد است، سه استراتژی برای مسکن در وزارت راه طراحی شده که یکی از آنها تولید انبوه مسکن است که بر اساس نیازمندی‌ها در طرح جامع ملی مسکن در سال ۹۰۰ تا یک میلیون واحد مسکونی در کشور نیاز داریم که باید در چند سال آینده این نیازها تامین شود بنابرین خانه سازی در مقیاس بزرگ مدنظر است.

در طرح اقدام ملی که طرحی متنوع است در شهرهایی که زمین دولتی داشته باشیم به صورت گروهی به گروه‌های سه نفر به بالا واگذار می‌شود و در این طرح بیش از ۶۰ هزار واحد به این گروه‌ها واگذار می‌شود و در ساخت و ساز انبوه نیز به تعاونی‌های خوشنام واگذار صورت می‌گیرد علاوه بر این از ابتدای سال ۹۹ از تمامی سازندگان بخش خصوصی که زمین دارند خواسته شده دارایی خود را در طرح اقدام ملی به اشتراک بگذارند که استقبال خوبی هم شده است.

طرح اقدام ملی

وی در خصوص برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این طرح، گفت: در یکسالی که این طرح شروع شده است، برای بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد برنامه‌ریزی شده که از این تعداد بیش از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مراحل اجرایی شروع شده و در مرحله ساخت است و بر اساس آخرین اعلام بعد از دهه اول محرم در مراسم رسمی به عنوان نمادین از واحدهای ساخته شده رونمایی می‌شود.

با مصوبه دولت شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی می‌توانند زمین‌های خود را به صندوق زمین و مسکن تبدیل کنند  و مردم می‌توانند سهامدار شوند و کسانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند از این طریق اقدام کنند.

برنامه‌ریزی برای همه دهک‌های جامعه است اما اولویت برای دهک‌های متوسط و پایین است که نیاز به کمک بیشتر دولت دارند، در طرح اقدام ملی و مشارکت میزان خدمات‌دهی و سرویس مساوی نیست و میزان کمک بر اساس توان مالی متفاوت است.

اقدامات جداسازی سرمایه‌گذاری

محمودزاده با بیان اینکه یکی از اقدامات در راستای جداسازی سرمایه‌گذاری از مصرف مسکن، راه‌اندازی سامانه املاک است، افزود: لیست خانه‌های خالی اعلام خواهد شد و استفاده از صندوق مسکن با منابعی که پیش‌بینی شده می‌تواند پشتوانه‌ای برای تولید مسکن باشد و در این راستا خللی ایجاد نشود.

در اتمام پروژه مسکن مهر از ۴۸۰ هزار مسکن مهر، حدود ۶۰ هزار واحد باقی‌مانده که به تدریج به متقاضیان تحویل می‌شود و برای واحدهای ن